Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prasklá membrána u repra

Ahoj,

na reproduktoru, za nějž už asi jen tak neseženu náhradu, se mi vytvořila cca 8cm dlouhá prasklina na membráně. Není to žádný otvor, prostě jen taková "čára" (ilustrace na obrázku: LzP.png)

Chtěl bych jí zalepit, ale nevím jaké lepidlo použít. Membrána je z polypropylenu, cca 1mm tlustá.

Najde se někdo se zkušenostmi?

Zřejmě se jedná o basový reproduktor.
Oprava na jeho vlastnosti bude mít zcela zanedbatelný vliv.
Nevím tedy momentálně jaké lepidlo je vhodné na polypropylen.
Nejlepší by bylo zkusit na maličké ploše, třeba zezadu membrány,
Pokud lepidlo membránu naleptá, bude vhodné. pokud po nanesení
půjde setřít a membrána nebude naleptaná, je nevhodné, časem se odloupne.
Pokud nebude vhodné lepidlo, zalepil bych to Alkaprénem,
chemoprénem nebo obdobným kontaktním lepidlem.
Předpokládám, že prasklina má okraje u sebe.
Malým štětečkem nanést asi dva mm širokou stopu lepidla na prasklinu. Vrstva lepidla může být tak 0,3 mm, seschne se.
To samé z druhé strany membrány.
Pro zvýšení tuhosti je možné, po zaschnutí nanést ještě jednu vrstvu.
Pokud by oprava měla nežádoucí estetické vlastnosti, je možno se pokusit opravu zamaskovat vhodnou barvou, nebo lihovými fixy a podobně.

Nee. Záplaty raději ne. Vlivem setrvačnosti přidané hmoty,
by došlo k tomu, že by se změnil rezonanční kmitočet membrány
pouze v opraveném místě. Tím by došlo při rozkmitu membrány
k deformacím, a vzniku parazitních kmitočů.
Sice sluch není v oblasti basových kmitočtů na to tak citlivý,
přesto bych to neriskoval. Už proto, že vlivem přidané hmoty, která by měla snahu překmitávat přes rozkmit membrány, by mohlo dojít k prasknutí okolo opraveného místa. 8-):puff: