Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opěrna zeď na sucho

dobrý den

přemyšlim udělat opěrnou zídku z řimskeho kvádru od presbetonu. Výška zídky bude cca 1m. Ano uvadí se že by měla být z druhé strany nopka a drenáž.....co se stane když to neudělám? bude tam hlína 1m a pod hlinou zase hlína.....takže voda by teoreticky měla vsakovat dolu pod první lagu kvádru?

děkuji za radu

Všechny tyto technologické postupy jsou zřejmě doporučeny na základě zkušeností a výpočtů. Pokud se tam doporučuje nopovka a drenáž, tak ji tam dej. Největší problém bude v zimě, kdy se někam dostane voda, zmrzne a roztáhne se. Představ si to jako deformační zónu u auta. Tam se taky počítá, že v případě havarie se destrukce přenese na ni a částečně bude chránit posádku v autě (řečeno čistě teoreticky). Tady to je podobné. Pokud voda bude zmrzávat v hrubém štěrku, tak se objemově má kam roztáhnout, protože tam jsou vzduchové kapsy a ten tlak nebude působit na opěrnou zeď. Nejsem stavař, ale myslím, že to takto bude fungovat. Nemá cenu nic ošidit a za pár let to rozebírat a dělat znovu.