Felicie - nestabilni chod za studena
Zdravim!
Nase felcka(1.3 MPI) nejak stavkuje za studena. Jednak i blbe drzi volnobezny otacky, druhak rozjet se je problem, pri pridani plynu je tam spis "dira", kdyz pridam malo tak padnou otacky a pak teprve zacnou rust.
Po zahrati, cca 8km, uz je vsechno v pohode, rozjezdy plynuly a tak.
Tak se ptam, co by to tak mohlo bejt - mi favoriti jsou vaha vzduchu, teplotni cidlo a klapka, ale nevim, po cem jit driv a hlavne jak pokud mozno overit stav bez zakoupeni novejch dilu.
Dik za rady
Velmi podobně se mi chovala oktávka, když jsem měl blbě nasazený "parohy" od sání a měl tam zmáčknutý těsnění, kde to bralo falešnej luft. Po zahřátí už to jelo dobře, ale za studena to byl mor, na křižovatce to chtělo při rozjezdu chcípat.
Asi bych nejprve odpojil lambda sondu. Potom vyčistil klapku. Ale už je to docela dlouho, co jsem měl feldu
Asi tak nějak, tím bych taky po mých zkušenostech začal. Pokud se to bude chovat po odpojení stejně, tak je sonda v háji. Podobný problém jsem měl s Cordobou 1.6 (špatné chování za studena, vysoké (1100ot/min) volnoběžné otáčky, šedý kouř z výfuku, velká spotřeba, malý výkon). Už jsem auto připravoval na vrakoviště, protože klapka i váha vzduchu převyšuje cenu auta. Ze zoufalství jsem ho dal na diagnostiku do autoriz.servisu (garážníci nic moc nejistili). Po výměně sondy (druhovýroba) a čidla teploty jezdí jak víno .
Já bych to viděl na Hallův snímač otáček.
Já bych to viděl na výměnu těsnění pod hlavou.Všechno tomu napovídá.Otevřel bych pro kontrolu víčko na dolívání oleje a zkusil jak moc fouká ne-li nehází vodu s olejem-žlutá/bílá sra*ka.b nebo skouknout víčko ten humus utřít a po nějakým kilometru zkontrolovat jestli to tam zas je.
Udělat po zahřátí.
Mně tohle dělala Felda v létě když do ní pražilo dusila se nešla za plynem když bylo ráno 15 tak super čím chladnější počasí tim lapšï starty ve vedrech po nastartování jsem ťuknul do plynu a jak se ohřála tak super tak jsem to neřešil moje nová Fabka 1,4 mpi se chová podobně ?????