
skelna vata
dobry den, vlastnime chatu jiz 40 let, izolace mezi patry je ze skelne vaty, letos potrebujeme udelat novy strop, nejaka rada jak se zbavit rychle te vaty ktera je na uplne malinke kousicky? dekuji za kazdou radu
to sou mi teda rady.... vzhledem k tomu ze chata je ve volne krasne prirode ...zadne ploty, super sousede, mimco na ceste spostu zviratek - nelze zadne vetrani... holt chlapa navliknu do poradneho obleku plus nejakeho igelitu a necham ho to strhnout najednou. pak jeste najdu nekoho kdo to uklidi, protoze to ja uz nemuzu
a co vysavac popela myslite ze by to slo vysat s tim ?
Jen taková bonusová rada. Když už se do toho pustí, tak ať se proboha po práci nesprchuje/nekoupe v teplé vodě. Jinak se z toho zblázní. Mě aspoň trochu pomáhalo pořádně se vyfoukat vzduchem. I když to stejně kouše jako sviňa ..
Skleněná vata je potvora, kouše to jako tisíc blech.
Jak se bude ta vata ze stropu vyndávat? Ze spodu, tedy nad hlavou?
Doporučoval bych asi takovýto postup. Jako oblek běžné montérky. Na nohy navléknout igelitové odpadkové pytle, ovinout a zajistit lepící páskou.
Na tělo navléknout běžnou igelitovou pláštěnku s kapucí.
Dýchání chránit protiprašným respirátorem.
Pozor na oči. Bylo by vhodné použít nějaké levné těsné, plavecké brýle, nebo ochranné pracovní, ale těsné a větrací otvory přelepit páskou.
Na hlavu by byla vhodná čepice s kšiltem, aby částečně chránila obličej proti volně padajícím vláknům. Nebo lépe i obličej chránit ovinutím šátkem. Na ruce běžné gumové rukavice, lepící páskou spojit s rukávy pláštěnky.
Vatu bych vytrhal ze stropu a házel na zem, snažil bych se nestát přímo pod drolící se vatou. Pokud nebude průvan, úlomky vaty moc lítat nebudou.
Potom bych vatu lopatkou nandal do odpadkových pytlů. Navléknout vždy dva do sebe, aby byly odolnější. Nakonec vysát zbytky vaty vysavačem, vysavač popela by byl vhodný, nebo nějaký "hrncový" s větší sběrnou nádobou.
Pytle s odpadem dát do sběrného dvora, nebo se domluvit s popeláři. Myslím, že to není klasifikováno jako nebezpešný odpad. Po zkončení práce opatrně sejmout ochranné prostředky. Je li k dispozici sprcha, osprchovat celé tělo, ale jen proudem ze sprchy, a odpad nechat odtékat. Netřít tělo žínkou ani rukama, umýt mýdlem až po odplavení případných částic. Není li sprcha, omést tělo lehce nějakám měkkým smetákem. Takto se dá celkem účinně ochránit bez profesionálního vybavení.
Vysavač Nilfisk Attix 961 a sací roura 50 mm.
Rozhodně bych použil ochranný oblek TYVEK - např. http://www.pracovni-pomucky.com/ochranny-oblek-tyv ek-classic-expert
Klidně dva obleky na sebe a rukavice. K tomu respirátor, brýle, ideálně tak, aby s kapucí dokonale zakryly obličej.
Velké kusy nacpat do pytlů, zavázat, smést, nakonec vyluxovat i jemný prach.
Po celou dobu bez větrání, ať neobtěžuji okolí.
Na konec svléknout, všechny pomůcky vyhodit.
Zatímco tohle bude partner dělat, ty mu vychladíš pár piv a připravíš dobré jídlo - spokojeni budete oba
A co to patřičně obalen tyvekem a igelitem přivlhčovat rozprašovačem na postřik stromků? Úplně nejlepší by byla mokrá vata, ale to asi neprojde.
Já jsem ve svém příspěvku jak se chránit vycházel z toho,
co se dá "vyhrabat" doma. Ale ten ochranný oblek TYVEK se mi líbí, cena je přijatelná, rozhodně by byl dobrý.
V žádném případě bych vatu nesmáčel. Pokud by byla mokrá, na všechno přilnou drobné částečky a nepůjdou vysát. Jedině za sucha se vysají i z případných spár a podobně. Vlhké částečky by se přilepily a dlouhou dobu by se postupně uvolňovaly.