Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velka + mala polna vz.60

Nazdar,
Mam doma velku a aj malu polnu. Niekto mi vravel ze sa ta mala da nejak pripnut k velkej, ale tak motam tu tie popruhy vselijak a nejak to neviem skombinovat aby sa to pohodlne nosilo. Vie niekto ? Pripadne nespravi niekto foto ako a kde sa to pripne ? A ten popruch kozeny co vysi v strede, to sa da otprikald karimatka ? Sa ospravedlnujem za blbe otazky, ale tak teraz som to vyhrabal z kumbalu a je to fajne velke, tak na zahradu a tak.
Dakujem

Ano, "mala polni" - mošna vz.60 se dala k "velké polní" - tlumok vz.60 připnout. Měla k tomu na dvou "tkaných řemíncích" (nevím jak to nazvat) plechové háčky, ty se zavěsily do oček na velké polní. Ale ta očka nebyla na všech a také se to (alespoň u letectva) nepoužívalo. Na opasku byly totiž připevněny atomkecky a to už by si to moc překáželo. Pokud mě paměť neklame, tak na velké polí nic koženého nebylo, nemáš náhodou "nosné řemení"? To vypadalo takto: http://www.kvhcsla.cz/vystroj/vystroj/vystroj-reme ni.jpg

Myslim ze mam presne tuto: http://www.armyshop.sk/p/568/vak-velka-polna-csla- s-nosnymi-popruhmi-iktg Skusam vselijak, ale ta mala polna nejde zavesit dole na velku, neni velmi na co, asi tam chybaju na to zavesy.
To kozene som myslel ten remen na nosenie, hej. Naco je taky dlhy ? Ja predpokladam ze sa da vytiahnut a hore na rupsak zavesit napriklad ta karimatka, nie ? Iny ucel tomu nevidim.
Len ako zavesit tu malu na velku, hm. A s popruhom na malej sa robilo co ?

co si pamatuju já málá, se připínala na velkou až po jejím naplnění-nahoru-, tím dlouhým čůrem co jsi zmiňoval.

Nevím proč ale mazáci si jí připínali naopak dolů(si ale nevzpomenu) a lampasákům to nevadilo(ani co tam nesli a v který co)

s těma háčkama má pravdu jsou to zdrhovačky-jejich princip, ale viděl jsem i na řemínky(hledal jsem nějaký foto z příjmače ale buhužel)

Jak píšeš zase ty je jedno kam ji připneš a čím ale hlavně aby to nepřekáželo.

Edit: a kolikrát jak tak vzpominam nosila se jen tak pres rameno, joko kabelka.tam asi tenkrát mysleli na všechno.

asi vim co myslíš, oproti tomu co psal kolega, ty sloužili k připínání spacáku,-ten jsme nosívali na p*deli-aspoň nám, někomu-on na to asi fakt není nějakej mazáckej nebo gumáckej předpis-si myslim že ty uniformy a to jejich příslušenství někdo kdysi hodně dobře univerzálně vymyslel.

Atombordel se nosil až nahoře, ne? Jako kdyby shodili tu atomovku, tak se jenom zatáhlo za ty šňůrky, co na konci byly takový jakoby ty otvíráky na sardinky a tím se celej atombordel rozvalil a voják byl hned napůl zachráněnej před jaderným spadem. Zbytek si dooblíknul, než by to k němu dolítlo.

Možná ti ne úplně rozumím, ale pokud míníš ty popruhy, co jsou na obrázku, který jsi linkoval vedle velké polní, tak ty s ní nemají nic společného. Na opasku se nosila spousta propriet, které by ho stáhly po pár krocích až na kolena. Proto se používalo nosné řemení - jak se nosilo je popsáno v Základní vojenské příručce: vystroj_prirucka02.htm. Velká polní má svoje popruhy pevně k ní přišité. Malá polní se dala k velké připnout, ale byla to jen možnost na kterou přišli vojáci sami. Jinak v době zavedení stejnokroje vz.60 nebyly ve výzbroji žádné karimatky ani spacáky, proto se nic takového na velké polní nenosilo. Malá polní se nosila na levém boku nebo na zádech (bez velké polní) tak, že se zavěsila na krk, aby byla na břiše a pak se přehodila přes hlavu - líp to popsat neumím.

dlzku popruhov som nastavil na maximum

Mám neodbytný pocit, že v Michalovcích na Bílé hoře jsem trpěl jako zvíře částečně i díky krátkému nosnému řemení. Asi se dělalo v několika délkách dle postavy.
Malá polní(mošna) se nosila buď přes rameno, nebo se zavěsila na záda místo velké na nosné řemení.

Aha, no je dost mozne ze podla postavy, lebo vravim, ak ten batoh naplnim uplne a zavriem, tak mam velky problem to hodit na chrbat. Proste tie popruhy su kratke na moju postavu. A to vravim su uplne predlzene. Neviem si predstavit ze to niekto este skracuje :)