Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Soustruh - přebroušení lože a suportu - má to cenu?

Dobrý den,
vlastním historický soustruh, který byl poháněn ještě transmisí, což bylo předěláno na klínový řemen, bohužel přesnost je již minulostí z důvodu vyběhání pod univerzálou.

Nemá prosím někdo vlastní zkušenost s GO takového stroje?

Šlo by o přebroušení lože (po sundání vřeteníku délka asi 1,4m), vpředu vodící profil asi 90° vzadu je lože rovné, na suportu by bylo potřeba přebrousit opačné plochy k loži a chtělo by přebrousit i vedení příčného suportu (rybina).
Jde mi o kvaifikovaný odhad ceny, zda se to vůbec vypatí...je to spíše kousek do muzea, ale z důvodu jen velmi občasného využití jsem nahrazení novějším prozatím zavrhl.
Díky za pomoc a případné tipy (Královehr. kraj)

Mozna existuje 2m bruska, ale spis najdes firmu s velkou horizontalni vyvrtavackou/frezou. I prefrezovany povrch bude v pohode, bude se to lepe mazat. Vsak se vodici plochy i rucne zaskrabavaji. Cenu Ti nereknu, ale hodina prace se pohybuje tak mezi 700-1000,-. Casova narocnost tak 5-6 hodin.

"Chlapecku", mozna az nekdy vylezes z JZD, tak poznas i jine stroje nez soustruh, stojanovou vrtacku a brusku a jine rezne materialy nez HSS a slinutej karbid :-) Strojarinu uz delam 25 let, takze me nemusis poucovat. A nevim proc pises o zaskrabavani kalenych ploch, zaskrabava se litina a ocelolitina.
Myslis ze bys to co je na fotce udelal ve vasem JZD? :-) Rozmerove v toleranci +-0.01mm? A ano, je to cele frezovane do kaleneho...

Dobrý den, děkuji všem za reakce.
Ten soustruh lože zakalené mít určitě nebude, bude to asi jen poctivá litina, je hodně podoboný tomuto.

Dokonce jsem zvažoval, ze bych posunul vřeteník a z točné délky 1m udělal 500 mm a suport by jezdil po místech, kde se vyskytl tak 10x za život toho soustruhu ikdyž, kdo ví...
Poblémem ale je, že nepřesnost je nejen ve vyběhaném loži, ale i ve vyběhané přední vodící drážce v suportu, takže se na loži jakoby pootáčí celý suport, když se jemně pohybuje vzpřed a vzad., možná by se to mělo poladit i vzadu, kde je suport jakoby zaháknutý za lože ale s vůlí, kdyby se suport opíral i tam, tak by to zachycovalo trochu i to "natáčení", možná, že tam něco chybí...

Částka +/-10.000,- je přesně taková, kterou bych byl ochoten dát. Zkusím tedy oslovit ty, které jste mi doporučovali.

Díky všem!

Mkl