Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na kolik atmosfér se dá natlakovat starý vodní hasící přístroj bez náplně.

Zdravím,
mám starý (asi 25 let) prázdný hasičák který bych rád použil na chatě jako zásobárnu stlačeného vzduchu pro různé použití (například dofukování bazénu atd.). Hasičák má strženou nálepku a nikde, ani přímo vyražené na nádobě jsem na něm nenašel, na kolik se dá natlakovat. Na pohled je v dobrém stavu. V práci máme kompresor, který tlačí 14 atmosfér tak bych rád věděl, jestli to bezpečně vydrží.
Díky za odpověď.

hasičák není tlaková nádoba a není konstruována na dlouhodobý statický pretlak, dnes sice již nekteré typy pod stálym pretlakem, no obecne hasičáky byly nádoby bez pretlaku, byl tam mechanismus který spustil chemickou reakci a až ta vyvinula plyn který náplň hasičáku vytlačil ven

hasičák v žádnem prípade nepovažuj za bezpečnou tlakovou nádobu, koleduješ si o úraz

...:puff:

Hasičák má 150 - 200 atmosfér.
Je zdravější si ho opatřit ve firmě která je plní, nebo na hasičské výzbrojně.
Ten tvůj je časovaná puma. Možná by ti ho tam otestovali a řekli ano nebo ne.

Jestli je má úvaha správná, tak do 10l "bez tlaku" se vejde 10l vzduchu o atmosférickém tlaku 1 atmosféra.
Na 14 atmosfér, co máš v kolbence tam našťoucháš 14x víc. To máme 140 litrů. No má to cenu? Možná tak na dětský bazének.

Opravte když tak mou ev. nesprávnou představu o množství a tlaku.
Děkuji.

Jo, je to takový větší dětský bazének který dofukuji co dva - tři dny. Chtěl jsem to ještě na ofukování od prachu před natíráním nebo tak něco.
Tvůj výpočet je podle mého názoru správný. Nikde si nebudu nic opatřovat, nikde si to nenechám zkoušet, nebudu nikde lítat. Hasičák mám dole v garáži a jen se tam tak válí. Chtěl jsem ho nějak využít.
Díky za odpovědi.