opěrná zeď ze ztraceného bednění
zdravím
potřebuji udělat takovou opěrnou zeď do výšky 1m nad zem. Tvar bude do písmene L. 10 a 10m. Nechci do toho ale investovat šílene peníze. Tak mě napadlo to udělat ze ztraceneho bednění. Chci se ale zeptat, jestli se dá to udělat a ukladat tak, jak se ukláda třeba kachličky? že by vznikla spára kolem dokola tvarovky, a ta by se pak něčím zadělala? jako že by to vypadalo pěkněji, než kdyby tvarovky byly hned jedna vedle druhe. Akorat to by se muselo podkladat nějakyma třeba 1cm špalkama že? ale by byl asi problem s betonem ktery by přez ty diry vytekal....nebo ne?
děkuji za rady jestli by to tak šlo nebo jestli by to šlo i jinak? z něčeho jiného a hlavně levně?
děkuji
Proč by to nešlo? Pokud zvolíte správný postup, dostatek železa, kvalitní beto, zabezpečení proti tlaku mrazu..
ano je to možné i ze ztracenek..
co je tim myšleno udělat...zabezpečit proti tlaku mrazu?
Tím je zřejmě myšleno použití nopové folie a drenážní trubky na straně zeminy (terénu). Je taky dobré na zasypání v těsné blízkosti opěrné zdi použít hrubší štěrk kvůli odtoku vody.
Nevím, jak s tím spárováním, na to bych se vykašlal. Kupte pěkné cihly, hustý beton a dejte je poctivě k sobě.
Já mám ze ztraceného bednění opěrnou zeď přes 2 metry vysokou. Z jedné strany je na 2 metry dorovnaná hlínou. Vybíral jsem pro tuto výšku právě ztracené bednění, protože tam je mnohem víc prostoru na prolití betonem a železo než u klasických štípaných tvárnic.
Pokud chcete spárování, tak kupte zrovna nějaké betonové cihly, ty jsem vybral na přední zídku, která je dnes také dorovnaná hlínou do výšky cca. 1 metru.
ta zidka z betonovych cihel je krasna...to by se mi take libilo...jenže to je zase finančně naročne (si myslim cca 100kč/kus) + malta
PS. ja vy mate řešeno přavě k teto zidce řešeno odvodnění apod?
děkuji
Tyhle červené betonové cihly mám taky před domem. Problém je v tom, že se mi po vyspárování jedno pole nepodařilo včas vyčistit a je trochu zaprasený - čím z toho dostat fleky od malty?
A druhá věc - bílé fleky - vápenný výkvět - dle výrobce je to prý způsobeno použitím nekvalitní zdící malty. Kecy! Na zahradě mám na sucho seskládanou obezdívku čističky - na pár cihlách byly tyhle fleky už ve stavebninách, na některých se to udělalo později. Zkoušel jsem odstraňovač cementových skvrn, kyselinu, nějaký "beton cleaner" a nic. Vždycky to hrozně smrdí, prská, pění, ale ty fleky zůstávají.
A fleky od stavebního lepidla nebo od fasády na zámkové dlažbě jsou taky na věky. To se zas vyznamenali zedníci, co dělali zateplení Na to asi taky nic nefunguje...
A jaká šířka je těch bednicích dílců na tak vysokou zeď, prosím?
tak nakonec sem pozměnil plany a ta zidka by byla do pismene U. niže fotky asi ukažou o co se mi jedna. Před zidkou by byla dlažba na stani pro auta.
Co by se stalo kdybych tam sice dal nopovku z druhe strany, ale nedal ani drenažku ani štěrk.....jen zasypal hlinou? ikdyž by to bylo z tvarnic, z betonu,(cokoliv spojene maltou) tak je riziko že to vždy muže prasknout???
tak mě napadlo ještě, kdyby ta zidka byla ze svahovek, nebo prostě z takovych tvarnic, ktere se ukladaji na sucho...neni třeba žaden beton (maltu)....tady pak nemusim řešit ani nopovku ano štěrk ani drenažku????
děkuji
Nejsem sice stavař, ale před 3 roky jsem opěrnou zeď taky stavěl. Drenážka tam je proto, aby se voda, která je dole za stěnou odvedla pryč, nebo měla šanci se odpařit. Štěrk je dobrý z toho důvodu, aby v zimě pokud je za stěnou voda, se měla při zmrznutí kam roztáhnout a netlačila na zeď. Tady je lepší vše udělat jak se má....stojí to sice víc peněz a práce, ale zas by to mělo vydržet. Zídku pomocí svahovek skládaných na sucho, jsem nechtěl dělat...neměl jsem žádný konkrétní důvod, ale nějak měl to nesedělo co do pevnosti. Ale fungovat to musí, asi by to jinak nevyráběli.
Jinak mám zídku ze ztraceného bednění 80 cm vysokou. Základ 100 cm z litého betonu s roxory v přesných roztečích tak, aby bylo možné na ně potom tvárnice bez problémů nasazovat. Ty se potom jěště provazují roxory podélně, vše je zalité betonem, takže to snad ani prasknout nemmůže. Celou zídku jsem potom obložil umělým kamenem a 2x natřel hydrofobizačním nátěrem.
děkuji za reakci. bohužel v mem připadě nemam tu drenažku z toho U protoru odvezt
i proto začinam vice a vice uvažovat o svahovkach na sucho. nemusel bych dam davat tu drenažku a štěrk - nebo se mylim? prosim o potvrzeni nebo vyvraceni
děkuji
No myslím, že u těch svahovek na sucho to bude platit o to víc - drenáž a odvod vody. Na druhou stranu zase pokud se to časem hne, tak se to může rozebrat a opravit.
ale nevim kde a jak to odvidnit v mem případě
koukni sem pro inspiraci watch
Svahovky mají mezery a jsou do svahu se zámky, tam pohyb mrazem nevede k destrukci stavby. U svislých zdí působí zvětšení objemu mrazem vyboulení stěny.