Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektro - fyzikální problém ,UVB záření

zdravim,
spíš by to bylo do sekce Tera ale mě zajímá to zda je doma nějaký spotřebič, který by se dal nouzově použít jako zařič-vyzařovač UVB ?

Něco málo jsem prochodil a prý UVB záření vydávají tzv, spořivé žárovky ale řádově jen několik týdnů.Je to pravda?

pak mi jde o to.Jestli neni vyznamnym zdrojem UVB takove to obdelnikove topidlo s keramickou trubičkou omotanou dratem, jak to kdysi byvalo v koupelnach, zapinalo se to zatahnutim šnůrkou.elektricka kaminka T35-na googlu to nemužu najit abych hodil foto.

pokud jsem se zmylil ve vsem ,prosím o návrh co nejlépe použít za zářič UVB, když to bude přitom i svitit nevadí.(kvalita, cena, provozni naklady)

díky za odezvu.

Dělaj jak chceš, jednou špatně nadávkuješ a pro zvíře je to konečná.
Když svítit UV, tak výbojkou. Vše ostatní jsou takové drahé hračky, ikdyž úplně vše pomlouvat taky nelze. Nehledě na to, že nejde jen o UVB, ale i UVA, které je pro denní ještěry důležité i co se týče viditelného spektra. Studuj, možná pochopíš. Pak se ptej na tera ;-)

Obyčejný kompakty žádný efekt nemají a to ani placebo, asi nejlevnější varianta co má nějaký smysl je reptiglo, či jak se to teď jmenuje, nebo třeba lineárka od Narvy. Já používám jen výbojky, tak fakt nevím, už jsem v tom dávno ztratil orientaci. Přesuň dotaz do tera, nebo tam pohledej, fakt nejsi první, kdo to řeší.

Na placebo u plaza zapomen. A hlavne nouzove? Ono den, dva, tejden bez UV ten plaz prezije, v tom bych problem nehledal. Bez vitaminu C clovek vydrzi i par tydnu. A tejden je dost dlouha doba na to, aby clovek zajistil plnohodnotnou nahradu.
Navic ted je leto, venkovni ubikace maj taky svy kouzlo, kdyz se da.

Širokospektrálna, halogénová žiarovka s vláknom vyžaruje časť spektra UV. (UV žiarenie prepúšťa jedine keramické, žiaruvzdorné sklo).

Jedine trubica plnená ortuťou (horské slnko) nahradí vysokofrekvenčné spektrum toku elektromagnetického žiarenia.

Úsporné žiarivky síce obsahujú minimálne promile ortuti, ale fluorescenčný prach spolu s bežným sklom efekt UV žiarenia úplne eliminujú.