Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto značka parkování invalidi

zdravím, před mnoha různými hypersupermarkety je na čelních pozicích před vstupem vždy rezervováno 10-100 míst pro invalidi. většinou je obsazeno 1-2 invalidními auty, zbytek slušných kupců parkuje za horizontem nebo krouží po parkovišti než dojde benzin. a já se ptám:

a) na většíně těchto parkovišť je invalidita vyznačena jen barvou na zemi, chybí svislé značení cedulí. je tedy tato značka vůbec platná nebo je to jen rozhodnutí místního údržbáře?

b) platí vůbec dopravní předpisy, přednost zprava atd atd pokud se jedná o parkoviště, které není veřejnou komunikací?

c) dá se nějak poznat kdy je parkoviště veřejnou komunikací a kdy je "firemní"

nejsem zlý bijec invalidů, jen mě s€re plýtvání místem.
děkuji

kutilové jsou vpravdě znalci všelijakých předpisů, i přesto ale směřujte svůj dotaz do poradny Právní. (Kurt)

a) Domnívám se, že vodorovné dopravní značení je plnohodnotné i bez svislého značení a že tedy místo pro invalidy označené jen vodorovným značením je dostatečně označeno. Představ si, že máš na před křižovatkou nakreslené pruhy se šipkami pro odbočení, a přitom nikde nebude svislá značka - budeš se řídit bez problémů těmi šipkami na zemi, že?

b), c) Je to složitější, ale obecně na veřejně přístupných účelových komunikacich platí pravidla silničního provozu - tedy i přednost zprava.

§ 64
Vodorovné dopravní značky

Vodorovné dopravní značky se užívají samostatně nebo ve spojení se svislými dopravními značkami, popřípadě s dopravními zařízeními, jejichž význam zdůrazňují nebo zpřesňují. Vodorovné dopravní značky jsou vyznačeny barvou nebo jiným srozumitelným způsobem; přechodná změna místní úpravy provozu na pozemních komunikacích je vyznačena žlutou nebo oranžovou barvou.

Z čehož si myslím plyne, že platí i když nejsou doplněny svislými dopravními značkami.