Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ovládání stykače

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc.

Nejsem schopen navrhnout řídící obvod a jsem už zcela v koncích.
Jedná se : spoždění signálu pomocí zapojení stykače a multi. časového rele.
-> pokud příde impuls(start tlačítko) tak časovy rele sepne stykač a hned začne odočítávat nastaveny čas. S nožností kdykoli jej zresetovat a udat do předchozího stavu.

Prosím o pomoc,vím,že to vypadá jednoduše, ale při mém návrhu mi nechce držet stykač.

Stykač nic odpočítávat nebude, ten jen sepne. V okamžiku, kdy na relé přijde impuls (pomocí tlačítka se samodržným kontaktem), tak začne časovat. Až dočasuje tak sepne a začne napájet stykač, který okamžitě také sepne. Jakmile odpojíte napájení (třeba pomocí tlačítka Stop) stykač i relé odpojí obvod.

omlovám se špatně jsem to napsal.

-> tedy když dostane rele impuls tak sepne. Tím pádem sepne i stykač. Jakmile rele sepne tak hned začne časovat(je nastaveno na náběžnou hranu).
Až nastavený čas uběhne tak relé vypne a tím pádem vypne i stykač. Čili stykač je po celou dobu zapnuty a až doběhne nastavený čas tak relé vypne stykač.

Vypnuti nemůžu dělat manuálně ale potřebuji automaticky. Předpokládám,že pokud dojde čas na rele tak rele vypne vše.
Když tak mohl by jste to načrtnou jak to myslíte??
děkuji

Ano vim kde je spinaci a rozpínaci kontakt u rele. Ale nechápu proč je napájení stykače provedeno přes rozpínací kontakt rele???
Myslel jsem,že jakmile rele dostane impuls tak automaticky sepne -> spínací kontakt a tím pádem přivede na cívku stykače napětí a tím stykač sepne.
začne časování, při stále sepnutém rele na tu dobu časování. Jakmile se časování ukončí tak se vše vypne rele. nebo samozřejmě tlačítkem...

V principe je mozne urobit to ze nejake startovacie tlacitko privedie napajanie na to rele, a sucasne (paralelne so zapinacim tlacitkom) bude aj kontakt rele (kntakty 15 a 18) a tym padom bude rele napajat samo seba pocas prvej fazy, aj ked potom to startovacie tlacitko prestanes tlacit.
Tlacitko STOP bude potom odpajat to premostenie napajania na samo seba.

Nechce sa mi to kreslit :-)