Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kúrenie -expanzná nádoba, problém s membránou?

Ahojte,

vyskytol sa mi problém s vakom/membránou (neviem čo tam je), proste zistil som, že v expanznej nádobe (FLEX N) nie je žiadny vzduch. Vzhľadom k tomu, že sa mi nepodarilo expanzku dotlakovať ručnou hustilkou, vypustil som komplet vodu zo systému, dúfajúc, že tým povolí tlak vody v expanzke. Ale bohužiaľ ani po vykrútení ventilku (nefučal ani vzduch ani voda), nie je možné expanzku natlakovať. Zistil som, že gumený vak/membrána (naozaj netuším čo sa tam skrýva) je úplne navrchu akoby prilepená a bráni natlakovať expanzku.
Skúšal som to aj bez ventilku - membrána sa ani nepohla. Jemným pichaním do otvoru pre ventil som zistil, že kladie odpor "jako ďas", preto som netlačil nasilu, aby som ju neprepichol.

Takže ako "uvoľním" tú membránu? Skúsim opatrne kompresor? Alebo je celá expanzka na hovno a treba ju vymeniť?

Za každú radu vopred ďakujem.

no to se stane. když se nekontroluje tlak vzduchu a jen se dopouští voda. Syn topí pro bytovky aměl stejný problém. Tak nasadil kompresor z ledničky a nechal tlakovat,nakonec se vak uvolnil. Při kolika At. nevím. Kompresorem nic nepokazíte..ale hlídat...!!!

Áno, ďakujem za odpoveď. Nekontroloval som tlak v expanzke, som "diletant", poučil som sa...
Kompresorom to nešlo odlepiť ani za svet, potom som cez otvor pre ventil nastriekal WD40, nechal pôsobiť. Nakoniec som strčil cez otovor pre ventil vrták do kovu (opačnou stranou, aby som neprepichol ten vak), zatlačil som a membrána sa odlepila... Kompresorom som dostal vak na správne miesto. Zakrútil som ventil, dotlakoval expanzku a vyzerá, že je to OK.

Na mojej expanzke je napísaný max.tlak 3bar (určite je konštruovaná na dvojnásobok...), ale 8bar(atm) by ju asi roztrhlo. Ja som tam rval kompresorom "od oka", lebo kompresor nemá manometer, ale po odlepení tým WD40 a vrtákom (ako som písal), už nebolo treba veľký tlak (tipujem tak 1-1,5bar).

A z topení, když povolíš odvzušňovací ventil něco teče nebo syčí? Jinak topit můžeš, ale pro jistotu na nížší teplotu. Předpokládám, že kotel máš stejně nebo níž než všechny radiátory.
Důležité je, aby byla voda hlavně v topném tělese kotle. A vidím, že máš vyřešeno, tak super.