Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Horkovzdušná trouba FRAMTID (Whirpool for Ikea)

Vypadá to, že po nějakých 6 letech začíná blbnout trouba. Když zapneme funkci horkovzduch a nastavíme teplotu na 200°C, tak se na tu požadovanou teplotu nenahřeje. Musíme jí pomoct tím, že současně zapneme i gril ze shora.

Nesetkali jste se někdo s něčím podobným? V čem by mohl být problém? Co by asi mohla obnášet oprava? Díky.

Identifikace závady: Na funkci horkovzduch nehřeje vůbec, nebo jenom nedosáhne teplotu? Následující platí, pokud zbytek trouby hřeje normálně:

1) detekce klešťovým ampérmetrem (bez demontáže): na přívodu měřit proud při rozehřívání
- správný a trvalý (nad 5A) = vadný termostat (400,-Kč)
- nižší než 5A a trvalý = vadné topné těleso (600,-Kč)
- vyšší než 5A ale přerušovaný v krátkých nepravidelných ciklech = vadný přepínač (300,-Kč), nebo vodič/svorka/konektor od tělesa k přepinači
Při pochybách z výsledku měření: demontovat kryt a prohodit přívody na topném tělese, potom měření opakovat

2) detekce multimetrem (s demontáží) - měřit napětí přímo na topném tělese při rozehřívání
- viz výše - napětí nad 210V AC (pozor na úraz a na volbu správného rozsahu na MP)

3) elektrikář bez zkoušečky:
- demontáž krytu a při chodu opakovaně odpojovat přívod k tělesu - musí silně jiskřit (= proud dostatečný, těleso O.K. - chyba v přívodu - přepinač/ termostat/ svorky)
- žárovka 60W s drátem kolem závitu - drát na připojenou svorku tělesa, dotek na druhou připojenou svorku - žárovka musí svítit bez poklesu svitu (= napětí trvalé O.K. - chyba v tělese - nedostatečný výkon)
--- ]:)]:)]:):x::puff: ---
Pozn.: Topné těleso někdy neodejde okamžitě do řitě, ale z části se zkratuje na kostru, čímž pak hřeje jenom jeho část. Prohozením svorek na jeho přívodu pak "topíme" druhou částí, která je podstatně kratší a proto lze lépe poruchu identifikovat.

PŘEJI VESELÉ A ZDRAVÉ VELIKONOCE :puff::beer: