¨Závit M45x3 má základní rozměry: Velký průměr závitu šroubu d=45,000mm střední průměr závitu šroubu d2=43,051mm a malý průměr závitu šroubu je d3=41,319mm. Mezní úchylky Sn2 malého a středního průměru závitu tohoto šroubu pak jsou +0,082 až +0,088mm, čili je nutno tyto hodnoty přičíst k základním rozměrům. Lze to najít v každých strojnických tabulkách.
Nahradit závrtný šroub obyčejným "svorníkem" je určitě chyba. Konstruktér to nevymyslel je tak pro nic za nic. Jen okrajově zmíním věci související s vůlí v závitu, např. koroze v závitu, samovolné uvolnění, vymačkání, či vytržení závitu vlivem vibrací, atd. Pracuju ve firmě vyrábějící letecké motory, které mají motorovou skříň z hořčíkové slitiny a je v ní cca 40 šteftů, tak vím, o čem mluvím.
Takovéto velké štefty vyžadují natáčecí přípravek a montáž za tepla - tedy podchlazený šroub (-20st) a ohřátá matice (100st, nebo víc, záleží na okolnostech), závity namazat grafitovým mazivem.
Přípravek vypadá asi takto. Vezmete šestihrannou tyč o rozměru pro klíč 60mm, do které uděláte vnitřní průchozí závit M45x3. Závit (tyč) musí být dlouhý alespoň 2x průměr závitu, čili alespoň 90mm. Do poloviny délky zašroubujete normální šroub M45x3, zakontrujete ho maticí a nejlépe zalepíte lepidlem Loctite. Nyní ho našroubujete na šteft až nadoraz a velkým očkem a dlouhou trubkou šteft natočíte do závitu. Asi by bylo dobré to dělat ve dvou lidech a pomocí dvou oček a trubek naproti sobě. Je třeba točit rychle (šroub se rychle ohřeje) a hlavně nezastavovat. Musíte točit za šestihrannou tyč, nikol za stavěcí šroub, jinak to utrhnete.
Honza