Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Musí být věneček v krabičce fixovaný?

Ahoj.
Pokračuju v předělávání elektroinstalace. Koupil jsem si pěkné velké krabičky (čtvercové), kde je hodně místa a dá se tam rozvést dost kabelů. A i velké věnečky jsem pořídil. Záhy jsem ovšem zjistil, že v krabičkách není možnost tyto veněrky přišroubovat. Je někde v normě dané, jestli věneček má být v krabičce připevněn, nebo tam může držet "jen" na drátech?

Díky

JR

Norma praví, že obecně elektrický spoj nemá být mechanicky namáhán, ale v případech, kdy namáhání nemá negativní vliv na elektrické vlastnosti spoje, to nikdo neřeší. Námět k zamyšlení by to byl u chvějícího se stroje, pohyblivého přívodu, nebo prodlužováku. Ve zdi a v tomhle případě je to fuk. A ony ty čtvercové krabičky mají vyznačeno napětí 750V? Možná jsem žil v bludu, že jsou jen pro sdělovací vedení mn a pro rozvody 230/400V bývají spíš kulaté... (:-/ ).