Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava varné konvice

Dobrý den, chtěl by se zeptat odborníků elektro na jejich názor. Varná konvice na vodu najednou začala pálit na držadle. Tak jsem ji vyřadil, koupil novou, ale pak mi to nedalo, a protože byla rozebírací, tak jsem se do ní podíval. V podstatě jsem tam našel jedinou nenormální věc: kabílek mezi spínačem a topným tělesem se přehříval, pálil a ohříval i rukojeť. Trochu je na něm rozteklá izolace a plast kolem, ale nic dramatického. Tak jsem myslel, že bych kablík vyměnil, jenomže nejdříve bych se chtěl zeptat, co mohlo být příčinou? Spínač je nerozebiratelný, ale na něm žádné opálené stopy nevidím, ani na jeho svorkách. Ani svorky kablíku nevypadají opálené, ba ani uvolněné. Topná spirála má odpor asi 30 ohm při udávaném výkonu (nebo příkonu?) konvice 2000 W, to mi sice moc nesedí, ale možná to odborníci vypočítají lépe :-) Pro jistotu jsem se pokusil nakreslit schéma konvice, odborníci se pousmějí, ale jistě se neurazí :-) Proč se mi tedy ten kablík přehřívá?

Kutil umí opravit kdeco, ale u varné konvice jde o život i o bezpečnost. Obvykle se vyrábějí nerozebiratelné, aby se neopravovaly a nehrozilo nebezpečí vzniku požáru nebo poranění osob. U neopravované konvice za bezpečnost odpovídá výrobce.

Na spotrebicoch sa to udava priblizne resp. spravidla sa udava viac, s nejakou rezervou (vyrobne tolerancie apod, aby sa garantovane nepretazili nejake privodne vedenia alebo istice alebo ine veci). T.j. ak tam napisu 2kW a v skutocnosti to zere 1,75kW tak maju istotu ze ich nikto nebude zalovat za to ze to zere 2001W ze kvoli tomu zhorel nejaky drat co vydrzi presne 2000W :-)

P.S> a navyse musia brat do uvahy toleranciu napatia, ak ma niekto doma prepetie 240V namiesto 230V, tak pri 240V to uz zere skoro 2000W

Já bych ten drátek prostě vyměnil, a nejlépe za silnější. Nejspíš je nalomený. Kdyby se začal pálit zase, tak pak to znamená, že je asi zkratovaná topná spirála a pak už by byla konvice na vyhození. Respektive bych ji používal, dokud se něco neroztaví úplně.
Nebezpečné to být nemusí, pokud ji dobře uzemníš.
Nebezpečné je spíš to, když je někdo blbej a nechává konvici trvale postavenou na stojanu, místo aby ji dal mimo. Pak stačí aby se porouchal vypínač, a jelikož je automatický, tak to není tak nemožné, a můžeš vyhořet i od nové konvice. Jinak od spotřebiče nemůže nikdo vyhořet, pokud ho používá pod dozorem. Horší je to třeba u ledničky, která je zapnutá furt.

S uzemněním nemanipuluju, to je zřejmě v té spodní části konvice, tu jsem neřešil. Drátek vyměním a uvidíme. Myslel jsem si to. Tu konvici sice necháváme trvale ve stojanu, ale vždy ji vytahujeme ze zásuvky, což je v podstatě totéž. Děkuji za příspěvek.