Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nefunkční posun u hoblovky s protahem

Dobrý den, mám hoblovku se spodním protahem (KDR 200) a nefunguje mi správně posuv u toho protahu - prkno ujede cca metr a pak se zakousne a nejde tam ani zpět. Když ho posouvám silou, jde to hrozně špatně - někdy se mi ho podaří procpat a nebo ho musím uvolnit tím, že spustím ten spodní stůl a vytáhnout zpátky. Přitom ty válce posuvu jsou oba čisté a otáčí se, měl jsem rozebrané obě strany, všechno jsem vyčistil a tváří se to, že je všechno o.k. - řetěz posuvu i napínací pružina, napínací pružiny u těch domečků s ložisky obou válců posuvu, pod nimi nejsou žádně hobliny a pod.., všechna uložení, čepy atd. jsem promazal, celé vyfoukal vzduchem. Podotýkám, že dávám sílu třísky zhruba 1-2mm a že prkno vždycky kus ujede, než se to zasekne ( ale prkno už vyjede ven z hoblovky ). Ta prkna jsou smrková - sice nejsou úplně supr vyschlá, ale taky ani ne mokrá. Tak fakt nevím. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Předem díky za nějakou radu či nápad. Jirka.

mal som tento problem s proma hp 200 a to ze sa mi vypalil do remena taky maly zliabok a pri zabere obcas vynechavalo,preskakovalo ...a vobec to nebolo vidiet,naprazdno vsetko bezalo otacalo, az som sa nasral a pridal zaber potom sa to uz spalilo a bolo vidiet kde je pes zakopany....neviem ako na KDR ale u mna to bolo takto....

Pokud hoblujete mokré dřevo, je to normální. Musíte stůl přimazávat řídkým olejem a ani to často nepomůže zcela. U nás v práci se to řeší přimazáváním, které je součástí stolu hoblovky a nepřetržitým tokem materiálu, kdy jedno prkno tlačí to předešlé.

Mazat olejem? ::) A co pak s mastným povrchem dřeva?
Ke svírání dřeva v protahovačce dochází nejčastěji tupými noži.
zejména měkké a vlhčí dřevo, se před tupými noži jakoby stlačí a následně
trochu vrátí. Tím je jeho tloušťka po opracování poněkud větší a zadírá se mezi deskami protahu.
Pokud jsou nože dostatečně ostré a problém trvá, tak je třeba seřídit nože tak aby maličko více vyčnívaly z válce.
Uvedené mi vždy pomohlo u tohoto problému u stroje MS 250.
U jiných strojů může být problém i jinde, ale myslím, že to bude podobné.
Také, ještě nerovnoměrně vlhká prkna, která mají snahu se kroutit, dokážou dělat problém. Tam částečně pomůže mírné vysunutí nožů z válce.

V práci na to máme nastavovací stojánek, kam se upne vyjmutý válec s noži, nebo magnetické měrky, které se upevní k válci na stroji a nože se nastaví "přesně na dotyk" k měrce - to bude asi Váš případ. U dalšího stroje měříme na výrobcem určenou velikost šířku od nastavovacích šroubů k vrcholu břitu.
- mazání: používáme řídký čistý olej HN46 (hydraulický s mazacími účinky) na vstupní stůl pčed noži, takže mastnota prken je v zápětí odhoblována a nedochází k zašpinění hotových prken.
- ostrý nástroj u truhláře považuji za samozřejmost.