Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz - odpady a voda

Dobrý den,
Koupil jsem pozemek z chatou. Je tam neuvěřitelně krásně, ale daň za to je ta, že tam není voda ani odpady. Jen elektřina. Chtěl bych se poradit, jak bude nejlepší a zároveň nejekonomičtější tohle zřídit. Septik ani ČOV tam nepovolí. Napadalo mě několik návrhů.

1. Vykopat větší jímku cca 10 m3, na splachování používat dešťovku a pitnou si vozit.
2. Jímku kopat menší cca 2 m3, pořídit chemické WC a vylívat ho do jímky aby se neplnila moc rychle. Pitnou vozit.
3. Jímku nekopat a pořídit kompostovací WC / hrozně drahé a těžko říct zda funguje /. Pitnou vozit
Blbý je to, že kdybych si tam nechal dovézt třeba kubík vody, tak nevydrží a zkazí se. Čili pitná se asi bude muset pořád vozit. Možná časem vyvrtat studnu.

Jak by jste to řešili vy?
Dík

K tomu kompostovacímu záchodu, vysušené ono, není ještě kompost. A někdo uváděl, že lidské ono nesmí do popelnice, anžto se jedná o odpad s vlastními předpisy.
Tu toaletu mám a je to plastový výrobek, určený pro pěkné kompaktní kousky, jinak musí být zábava to čistit. Nakonec jsem to nepoužil.

Já se nepřu, pokud máte rozložitelné pleny a jdou do kompostu, tak se rozloží.
Ale použití kompostovací toalety je o vysušení produktu trávení a pak při namočení na hromadě dojde k uvolnění zápachu a až pak se to začne rozkládat.

Máme to stejně. Vodu jsme brávali ve studánce nedaleko od chaty ale před pár lety těžili v jejím prameništi a už to není co to bývalo tak vodu raději vozíme. Na týden pro 4 vycházíme s 50 litry ( 2x 25 l kanystr) co zůstane, přeléváme do 5 l kanystrů a ještě nikdy se nám tam voda nezkazila, vydrží i měsíc. Když tam nejsme, je tam chladno a tma :-) Užitkovou vodu bereme z potůčku co teče u chaty, odpadní lijeme " do díry" po kadibudce. Záchod máme dva roky chemický a vydrží při letním pobytu 14 dní. Na záhonek bych to teda ale nelila. Dokud je to v záchodě tak dobrý ale při vylévání to celkem smrdí. Jinak jsme s ním spokojení.

My máme na chalupě tzv. pilinový záchod. Tváří se to jako normální WC s plastovým sedátkem, ale pod tím je vyjímatelný plastový kbelík. Po vykonání potřeby se příslušný produkt i toaletní papír zasype pilinami, kterých tam pro ten účel máme připravený pytel s lopatičkou. Piliny dostáváme zdarma na každé pile v okolí, s tím není problém. Nešetřit s nimi. Tento záchod skutečně nepáchne, až je to neuvěřitelné, ani docela málo. I vzhledově je to v pohodě, po zvednutí prkénka jsou vidět jen čisté piliny. Až se kbelík naplní, odneseme ho bývalé králíkárny na tzv. proces. Ten trvá několik týdnů, takže je třeba mít několik plastových kbelíků - používáme takové ty oválné jako např. od Primalexu. Po několika týdnech, když obsah změní vzhled i konzistenci, popravdě řečeno k lepšímu, tak je sypeme na úhlednou hromadu vzadu na zahrádce. Teprve po roce se tento kompost může přidávat do zahradní zeminy.