Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení žárovky na dvoulinku

Zdravím, řeším menší problém se světlem v koupelně. Před nedávnem jsme se nastěhovali do paneláku a v koupelně nesvítila žárovka. Tak jsem ji chtěl vyměnit, dal jsem tam nějakou úspornou, co jsem doma našel. Zašrouboval jsem ji a žárovka taky nesvítila. Nakonec jsem zjistil, že v objímce na žárovku je špatný kontakt. Před námi tu bydlel nějaký kutil, máme v koupelně snížený strop nějakejma deskama. Z původního umíštění světla nad skříňkou se zrcadlem je světlo uprostřed stropu, napojené na dvoulinku. Chtěl bych to dát trochu do kupy, ale s dvoulinkou jsem nikdy nedělal. Jak na ní poznám, kde je fáze a kde nulák? Obě dvě žíly mají bílou barvu. Děkuji za rady.

loading...

mno... z bezpečnostních důvodů bych doporučoval fázi přivést na dolní kontakt objímky, nikoli samotnou objímku (člověk nikdy neví, kdo bude měnit žárovku a zda vypne obvod nebo ještě lépe pojistky).

I tak bych doporučoval, pokud je samotné světlo kovové a se zemnicím kolíkem, dvoulinku zrušit a použít klasický plnotučný CYKY 1,5mm a zazemnit. Koupelna je koupelna, tj. prostředí zvláště nebezpečné.