Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potřebný výkon kotoučové pily

Existuje nějaká tabulka jak určit potřebný výkon k cirkulární pile? Stavím si malou rozmítačku a netuším, jak správně určit výkon tj. aby pila fungovala jak má, ale zase zbytečně moc nežrala. Prořez bude max 35mm a vždy měkkého dřeva, samozřejmě podélný řez. Kolik na jeden kotouč? Nebo spíš, jak k tomu číslu dojít? Než střelit nějakou hodnotu. Dík

Asi jsou lidi, co to dovedou vypočítat, ale já ne :)). Asi by bylo nejjednodušší podobný stroj někde
okouknout. Ale nemusíš mít moc obavu, že když dáš zbytečně silný motor, že to bude moc žrát.
Motor odebírá výkon úměrný zatížení, pokud není zatížen, tak jen málo, na své vlastní točení a ztráty.
Dokonce, pokud dáš motor, který bude vytížen strojem na max. jeho výkonu, bude brát více, než silnější
motor, který stejným zatížením bude vytížen jen na 50%. Je to dáno tím, že plně zatížený motor se dostává
do většího skluzu, tím se zvyšují ztráty. Také je plně zatížen průřez drátů vinutí a motor hřeje. Naopak
silnější motor má silnější dráty a tím menší odpor vinutí a menší oteplení a ztráty.