Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Test jističe

Jak otestovat správnou funkci 16A jističe?
Nic co má odběr 4Kw nemám , potřeboval bych zjistit jestli jistič funguje.
Jde to nějak vyhodit (teda krom spojeni L a PEN )

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jednoduchá odpověď: V "domácím prostředí" otestovat správnou funkci celého jističe NELZE. Tazatel ji…
mirektatra 17.12.2013 07:44
mirektatra
A já bych doplnil menší chybu: Jistič je ochranný el. přístroj,který chrání před nadproudem, v přípa… poslední
Wolve 17.12.2013 10:04
Wolve

Jednoduchá odpověď: V "domácím prostředí" otestovat správnou funkci celého jističe NELZE. Tazatel jistě nemá žádné vědomosti o jeho funkci, když pokládá takovou otázku, proto se funkci jističe pokusím poněkud osvětlit.
1) Co je to jistič/pojistka: Jistící prvek je uměle vytvořené nejslabší místo v elektrickém obvodu, které je technicky uzpůsobené tak, aby beze škod přerušilo obvod při jeho nedovoleném přetížení a tím jej ochránilo před poškozením. Současně je jistící prvek snadné uvést do původního stavu.
2) Charakteristika jištění: Protože potřebujeme ochránit před poškozením naprosto rozdílné elektrické obvody, vyrábí se množství jističů přesně "naladěných" na konkrétní použití. Jinou charakteristiku zatížení má elektromotor těžkého ventilátoru, jinou akumulační kamna... Jistící prvek ale NESMÍ vypínat obvod bezdůvodně a tím narušovat správnou funkci zařízení!
3)Co jistič obsahuje:/nemluvme o elektronických jistících prvcích/ Základem je kontakt, který nějaký mechanismus rozpojí, ale aby toho byl schopen bezpečně a opakovaně, je kontakt chráněn proti účinkům el.výboje zhášecí komorou. Samotné vypnutí kontaktu (odjištění vypínací pružiny) zajistí jednak okamžitě elektromagnet, který hlídá velmi vysoký proud v obvodu (v řádu stovek ampér) při zkratu a jednak s prodlevou bimetalový mechanismus, který se postupně zahřívá při nadproudu a jeho postupné zahřívání musí být co nejblíže postupnému zahřívání obvodu, který chrání. Chrání-li vedení ve zdi, které je omítkou ochlazováno, musí jeho teplotu jistič "kopírovat". Jinak se ale ohřívá elektromotor a pokud se nemá poškodit, musí jej jistič vypnout také včas. Ne dřív, než nastane nebezpečí - to by rušil, ale ne později - to by nechránil.
Nastavení správné funkce jističe/pojistky je natolik citlivé, že jej není možné běžnými měřidly a v běžném zapojení ověřit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru