Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ethanol E85 - tankování s benzínem 50/50

Zdravím všechny,
zjistil jsem nemilou věc. Můj otec mi jednou týdně bere 30L benzínu do kanystru. Doteď jsem si myslel, že to je pouze benzín, ale řekl mi že občas to bere tak 50/50 spíš víc benzínu. No jezdím na to rok a zatím jsem nezaznamenal žádné změny. Sám si tam tankuju každý týden minimálně 10L benzínu z Shellky.
Abych upřesnil jezdím autem Seat Ibiza r.v. 2002, 1,4MPI.
On to do automobilu Toyota Aygo r.v. 2007 1,0 leje takřka pořád už od koupě a zatím žádné vady na motoru.
Stejně tak to leje do svéhu superbu r.v 2012 V6, 4x4, 3,6FSI cca. rok.

Chci se tedy zeptat co konkrétně mému automobilu hrozí? Nikdo z rodiny na autě nemáme žádnou jednotku na Ethanol E85. A jak jsem se nyní dozvěděl všichni to ředíme 50/50 s benzínem. Já nejméně, vždy nějaký benzín dodám.
Jsem na auta naprostý amatér, proto bych rád nějaké vysvětlení. Ptal jsem se na to známých a mnoho z nich to tak také dělá, spolužáci do svých felicií nelejou nic jiného od té doby co se tady Ethanol E85 více rozšířil. Všichni mi akorát říkají, že to stejnak všude pančujou. Motor to prý čistí, ale nesmí se to přehnat. Kdyby se to rozkřiklo, tak ropaři krachnou, tak nevim...

Na auto jsem si vydělal sám a nerad bych zadřel motor.
Předem moc dík všem za přínosné odpovědi.
Vojta

motor nezadřeš, od toho je tam olej.

nehrozí ti tak nějak nic, až na to že to netáhne a motoru se to z dlouhodobého hlediska líbit asi moc nebude.
do starého krámu bych tam klidně 1/3 cpal ethanol, ale u nového auta bych raději za účelem šetření sehnal plyn.

Já jezdíval taky dřív na ethanol 50/50 vycházelo to o dost levněji. Jen je to palivo trošku agresivnější. Dokonce jsem načetl, že jednou za čas je to prý fajn, protože se protáhnou pěkně všechny hadičky. V tom palivu je i nějaké procento vody tak to může dělat někde bordel. Je tam další problém, že v zimě může blbě startovat, a já když sem to lil do fabie 50/50 tak i trochu hůř jela.