Kam umístit termostat ?
Zdravim,
Rekonstruuji a musim si predelat tarmostat ze soucasneho umisteni.
No a nekdo radi do nejchladnejsi mistnosti napr.loznice
Jiny radi,tam kde travim vetsinu dne, tedy obyvak. Co je spravne? diky
Zdravim,
Rekonstruuji a musim si predelat tarmostat ze soucasneho umisteni.
No a nekdo radi do nejchladnejsi mistnosti napr.loznice
Jiny radi,tam kde travim vetsinu dne, tedy obyvak. Co je spravne? diky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
určitě obývák, ostatní teplotu regulovat termohlavicemi na radiatorech (ložnice, šatna, atd..)
termohlavice nemám, a abych kvůli nim rozkopal topení v celém domě, kor ted na zimu,to ne. navíc soused je má(stejný dům stejné topení) a nějak postrádají funkčnost, prostě podle rozhovoru mu to topí úplně stejně jako nám.Termostat má v ložnici.
A s tou vaší variantou se nemůže stát,že v obyváku zvednu teplotu tím, že tam budu přes den,tím pádem se bude méně topit a ostatní místnosti zchladnou a termohlavice už strácí víznam? přece nezapne kotel at víc topí jen tam.
Normální lidi si dávají termostat do obýváku a ostatní místnosti se regulují buďto ručně nebo se osadí termoventily. Lidské tělo má tepelný výkon odpovídající jedné rozsvícené žárovce 100W, takže to co píšete opravdu nehrozí.
Proč bys rozkopal topení kvůli termohlavicím? Leda bys měl nějaký historický radiátory.
mám normální plecháče,ale předpokládám že se musí vyměnit celý ventyl i s tou částí kde protéká voda.nebo nemusí?
Už podle názvu - termohlavice - se jedná pouze o hlavici, nikoliv o ventil. Výborná věc, zajistí, aby se jednotlivé místnosti zbytečně nepřetápěly.
jenže on pod tím musí být i správný ventil
aha,tak jak se v tom mám vyznat? :)
Třeba fotka by pomohla.
třeba takový?
fjrw.jpg
tak na tento ventil termohlavici nenasadíš. tenhle ventil reguluješ otáčením, pod termohlavici potřebuješ jiný.
mě termohlavice fungují výborně, dá se tím velmi ušetřit. termostat dáš většinou tam kde jsi nejčastěji a kde chceš mít požadavanou teplotu a když máš termohlavice, tak máš termostat tam kde se to vytápí nejdéle - ostatní místnosti vyladíš termohlavicemi, ale chce to zkoušet a pozorovat, vychtání toho aby to fungovalo správně může trvat i 14 dní.
ale ty jak píšeš nechceš žádnou velkou změnu, tak bych v tvém případě dal termostat do obýváku, těmi tvými ventili to můžeš tak přiškrtit kdyby jsi měl v obýváku vytopeno a jinde zimu.
Termostat je prvek automatizace funkce topné soustavy. Pokud chcete mít automatické udržování teploty v obýváku, protože právě tam trávíte nejvíc času, dejte si jej do obýváku, pokud nejvíc času trávíte v ložnici, dejte si jej tam. Protože konstrukce Vaší topné soustavy neumožňuje automatické regulování v každé místnosti samostatně, nezbývá, než teplotu v ostatních místnostech pouze odvodit od teploty v obýváku, který se tak stává tzv."referenční místností". Běžný byt a rodinný dům je ovšem zpravidla takovým stavebním celkem, že není jiná - složitější- regulace ani nutná, protože se místnosti vzájemně natolik ovlivňují jejich užíváním (furt se courá z místnosti do místnosti a dveře se nezavírají...), že jednotlivá regulace místností by tím stejně byla narušena. Výjimkou může být třeba velmi dlouhý dům, umístěný "severojižně", takže slunné místnosti jsou velkými okny přetápěny a severní ochlazovány...
P.S. Ostatní místnosti se potom "doladí" velikostí radiátorů (což je u Vás již dáno) a průtokem topné vody v nich. Základní regulaci provede topenář, nebo uživatel, na "první" regulaci průtoku radiátorem, okamžitou změnu potom provádí uživatel podle situace otočným ovladačem ventilu. Každý (snad) radiátorový ventil má jakousi škrtící klapku ("první regulaci"), kterou se pomocí nářadí trvale nastaví základní maximální průtok. Ten lze potom dál omezit uživatelsky ručně kdykoliv.
Dekuju "jvdc" za polopatickou odpoved snad na vse tázané...
Stejne tak "mirektatra",vycerpavajici...
A k tem ventylum,nekdo mi rikal ze kdyz nechci vypoustet vodu z cele soustavy,abych je vymenil za ty termo, tak pry lze na cas zmrazit potruby hned vedle ventilu a ten vymenit temer "nasucho". Je to mozne?
tuhle výměnu ti zřejmě bude dělat topenář, tak se s ním poraď o tom zmrazení... né každý to zmrazení preferuje.
Ono zamrazení se provádí na potrubí. U radiátorů by se musel zamrazit jak přívod tak i zpátečka a v radiátoru by stejně zůstala voda která by částečně vytekla na podlahu, nehledě na to že to zanrazení není až tak levná záležitost. Pohodlnější a nekomplikované je vypustit nebo jen upustit vodu v systému.
ok,asi ano. jen jsem chtěl o tom něco vědět.dik
Zdravím
Mám v koupelce radiator zebřík a dal to jde do podlahy kterou mam vytápěnou mám dotaz na zebříku je na jedne straně kohout uzaviratelny a na druhe straně Šroubení regulační a hrozně dlouho trvá i par hodin než se zebřík rozehřeje a pak i podlaha a ventil je zcela otevřen potřeboval bych prosím radu když povolím treba na max regulační ventil tak by jse měl zvýšit průtok a tím i rychleji vytopit radiator a podlahu je to tak nechci něco zkazit.
Děkuji