Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna zásuvky - klema - důvod

Dobrý den, při výměně zásuvky mě zarazila klema mezi nulákem a zemnícím vodičem. Jaký má význam? Dočetl jsem se, že by to mohlo značit, že jsou zásuvky nulované nebo odstranění závady na kabeláži nebo přizemnění nějakého spotřebiče.

1) Co znamenají nulované zásuvky?

2) Nebo jak se může tou klemou řešit pokud je např. někde přerušený nulák?

3) To samé u toho zemnění, jaký by to mělo význam? Pokud bych chtěl přizemnit nějaký spotřebič, tak ho připojím k zemnícímu vodiči a ne tou klemou...

Díky moc za objasnění.

zdravím
když se podíváš na venkovní rozvody někde na ulici, jak vedou dráty na sloupech nízkého napětí uvidíš čtyři dráty.
1. L1 (fáze)
2. L2 (fáze)
3. l3 (fáze)
4. PEN (zemění plus nulák)správně je to uzel zdroje který je přizemněn.

z tohoto vyplývá že:
v síti TN-C (continue čti kontinue) je nulák a zem jediný drát (PEN)ten to se vede až do zásuvky. v této zásuvce je proveden bod rozdělení na zem (PE) a nulák (N)
v síti TN-S (separé) se drát PEN rozdělí na PE a N již v domovním rozvaděči a v tomto rozdělení bývá proudový chránič (fíčko). odsud již musí vést dráty PE a N odděleně. to kvůli správné funkci proudového chrániče.
když mněníš zásuvku je nutý dodržet systém který je u tebe doma. kombinace těchto systému může vést k problémům s bezpečností el. instalace.

Je to tu furt dokola - problem TN-C je, ze kdyz se uklepe PEN, je pri zapnutym jedinym spotrebici faze na kostre vsech spotrebicu. Je-li bod rozdeleni v rozvadeci, posichruje se to prizemnenim toho bodu rozdeleni, cimz by nejdriv muselo dojit k uklepani dvou vodicu, navic ruznejch. V zasuvce to neprizemnis.
Proudovej chranic je pak uz jenom bonus, kterej to bezpecnost soupe smerem vzhuru, ale i bez nej je TN-S bezpecnejsi nez TN-C.

Jakej bonus? Co se asi stane, když v TN-S síti nebude mít proudovej chránič a ve spotřebiči se mu dostane fáze na kostru? Pěkně ho to posmaží, protože nebude nic, co by odpojilo zdroj napětí. Proto se dělají TN-C bez chrániče, tam supluje ochranu dotyku na kostře spojení PE a N dohromady. TN-S MUSÍ mít proudový chránič

Nemusi a radu let nemela, chranice jsou veci poslednich cca 20 let. Pred tim se 80 let provozovali bez chranicu - pouze u nas komunisti jako usporny opatreni nechali(spis vratili) TN-C, ackoliv uz ve 30. letech bylo rozhodnuto prejit na TN-S a dle puvodnich planu melo TN-C bejt nahrazeny TN-S do pulky 50. let.
Pokud se dostane faze na kostru, tak dojde ke zkratu a vyhodi jistic - proto tam ten zlutozelenej drat je.