Moze byt vata na zateplovanie stlacena?
Vcera som bol pomahat kamosovi na dome a davali sme vatu na stropy na zateplenie. Najprv 100mm a na nu hrubsiu vrstvu. To, ze sa sral s drotovym uchytom na spodku dva dni a vyplietal vselijake vzory akoby vata vazila tonu som este nejako prekusol (vraj, ked nahodou zvlhne tak, aby mu nepreborila SDK strop...aj drot musel byt 1.2 a 1 nestacil, lebo co keby...), to, ze napraval kazdy kusok po nas, co sme polozili mi uz bolo smiesne, ale na konci sme sa dostali do "odborneho" konfliktu, ked som navrhol, ze pouzijeme uz vyrezany kus vaty, ktory meral 120cm hoci medzi hrady mal ist len 112cm. Najprv argumentoval, ze sa v strede zlomi, co som mu vyvratil, ale potom ma dorazil vyhlasenim, ze vata, ked je stlacena straca svoje tepelne schopnosti a ze musi byt uvolnena maximalne, pretoze tam musi byt vzduch. A vraj, ze akoze to neviem.
Nielenze to neviem, ale nedava mi to ani logiku, kedze som bol v tom, ze zateplovaci material je unikatny svojim zlozenim a nie tym, ze po jemnom stlaceni strati svoje vlastnosti.
Mal pravdu, ci nemal ked tvrdil takuto vec?
stlačením se samozřejmě izolační schpnosti zhoršují, ale při změně 120/112, to bude rozdíl naprosto zanedbatelný
Za dobrotu na žebrotu. Příště se na něj vyser a ušetříš si nervy...
Mna sere len ta pomalost, čo sme mohli mať spravene za 2dni robíme tyzden. Chapem, že dom je jeho, ale ked všetko po nás kontroluje a prípadne náprava zbytočne sa zdržuje. A polovicu času trávi premyslanim čo a ako spraviť.
Když zmáčkneš vatu silnou 100mm na 50mm, tak asi tepelně izolační vlastnosti snížíš, ale rozhodně ne, když ze 120 cm délky uděláš 112. 8cm rozdíl - to nebude vidět ani než se to zaklopí nebo překryje. Jak už tady někdo psal - takovému známému bych pomáhal jen jednou a naposledy.
Při stlačení se skutečně zhoršují její izolační schopnosti. Mezi krokve 112 by jste měli kamennou vlnu řezat o 1 cm, skelnou spíše o 2 cm větší, víc ne.
Co se teorie tyce, tak skoro cokoli je lepsi tepelny vodic nez stojici vzduch a ty vatovite/porovite materialy delaji vlastne to, ze zachyti co nejvic vzduchu a zabrani mu pohybovat se. Takze vlastne izoluje hlavne ten vzduch uvnitr. Cim mensi jsou "bublinky" vzduchu, tim lip to izoluje, ale zase tim vic "o fous horsiho" izolantu tam je mezi tim. Takze se voli nejake optimum (taky s ohledem na dalsi vlastnosti a vyrobu a cenu a vubec). Takze ano, zmacknutim se zhorsi izolacni vlastnosti. Ale na druhou stranu 8 cm na 112 cm je relativne malo, takze to nijak strasne nebude.
Len tak na zamyslenie.
Prečo sa nerobia plné tehly ale dierované? Wienerberger - tehly "Porotherm"
Ten vzduch v tehle je izolant.
"gilhad" má pravdu.
flegu,
asi se jedná o sklenou vatu, kterou dáváte mezi krokve na šířku...112cm. Použili jste vatu širokou 120, co je o 8 cm šíře. Stlačení vaty se určitě projeví jen u krajích, nikoliv v celé ploše.
Vůbec bych to neřešil.
Něco jiného by bylo při stlačení celopošně na tlouštku.