Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zjištění parametrů trafa

Ahoj, stavím si stabilizovaný zdroj 0 - 30V, 0 - 3A. Zdroj má být napájený trafem 24 - 26V. Jelikož se mi trafo nechce kupovat, vykuchal jsem jedno trafo z vyhořelého UPSka. Není nijak označené, jediné co jsem tedy zjistil měřením je, že má výstupy 2x 7,2V a 1x 18,2V. Lze tedy při sériovém zapojení získat 25,4V, což by vyhovovalo. Jak ale můžu zjistit, jestli trafo dokáže dodat dostatečný proud. Předpokládám, že když zdroj má mít nastavitelnost až do 3A, tak by trafo mělo mít minimálně 3A na výstupu také. Jak si můžu ověřit, zda-li trafo bude stačit?

Jo, a až si změříš a spočítáš ty drátečky, vezmi šupléru taky na jádro a počítej dál...:-) Taky je dobrý kouknout do učebnice elektrotechniky pro učební obory elektro - bratru 2.ročník(?) :puff: Když už se do toho pouštíš, řešíš taky bezpečnost toho napětí, který půjde ven? Že to je 30V, to neznamená, že Tě to nemůže v poklidu zabít, víš o tom něco ;-) ?

Už jsem si o tom začal zjišťovat něco víc. Postupně se v tomto oboru učím, ten zdroj beru jako dlouhodobější věc na stavbu, vždy dělám jen tu část, o které si můžu dovolit říct, že už o ní něco vím. Takže si prozatím tak maximálně pájím plošňák, který tam bude, na el. síť to zatím připojovat nebudu. Jen jsem si zjišťoval, jestli do budoucna budu mít trafo, které bude pro zdroj vhodné nebo jestli mám průběžně shánět jiné, nehodlám ho zatím používat.

Ty žárovky zkusit můžu. K drátům se nelze šuplerou dostat, jsou na ně pod obalem napájeny lanka o úplně jiném průřezu, každopádně ale vidět jsou. Při pohledu na ně můžu od oka říct, že dráty primárního vinutí mají průměr 0,5mm, dráty sek. vinutí 7,2V mají 1,5mm a dráty 18,2V mají asi tak 0,9mm.

Tak při připojení jedné žárovky jsem naměřil proud 1,1A, po připojení druhé žárovky paralelně svítila každá žárovka stejně, jako když byla zapojena jen jedna a rovněž jsem na každé naměřil 1,1A. Proud by ale pokud vím měl být vyšší, cca 1,6A. Měřil jsem klešťovým multimetrem, né zrovna kvalitním, tak to možná bude tím :D

Zdravím
je možnost, že se jedná o chybu měření,ale můžeš ju zmírnit tím že budeš měřit obě žárovky naráz na společným výstupu z trafa. navíc můžeš zkusit zatížit trafo další žárovkou. takto můžeš zvyšovat zátěž dle potřeby až se nebude proud protékající obvodem zvyšovat dostal ses na proud maximální. nezapomeň ale kontrolovat zahřívání trafa. teplota by neměla překročit při dlouho trvajícím zatížení 50 stupňů (ještě udržíš ruku na jádře), ale to je jen orientační, záleží na konstrukci a tam nejsu silnej.

Proboha, co mu to radíš za pičoviny? Jak můžeš tímto způsobem zjišťovat maximální proud transformátoru? Proud je dán výpočty a průřezem vodiče, ne nějakým zatížením žárovkama. To trafo proud nedává, ale naopak si ho připojený zařízení bere. Takže i 4 žárovky by žraly každá 1,1A, tj. dohromady 4,4A, ale tomu trafu by se to dlouhodobě nelíbilo. Proud může vypočítat z průřezu jádra a taky podle průřezu vodiče sekudnárního vinutí.
Trafo nemá žádnej omezovač, kterej by řekl "tak a dost, víc proudu nedám".

Pokud budeš zapojovat vinutí do série, musíš počítat proud z nejslabšího vodiče, tedy ten, co má 0,6mm. To odhaduju tak na 1,5A max.
Vypadá to, že tam máš jeden sekundár 14,4V se středním vývodem a druhej sekudnár 18,2V.
Zapojíš do série jedno vinutí 7,2V (střední a krajní vývod) a jedno 18,2V. Ten přebytečnej vývod prvního sekundáru necháš volnej.

sem neměl na mysli zatěžovat trafo až na hranici zničení. jen vyzkoušet zatížení na požedovaný proud tří ampér pak sledovat trafo po nějakou dobu jestli se nepřehřívá. takto jednoduše a vlastně amatérsky odhadnout trafo, jestli je dostatečný. dělám praxi elektro už dlouho byl jsem na montážích, ůdržbě v dílně na zapojování rozvaděčů i v konstrukci. ale radit někomu změř průřez jádra a šuplerou průměr drátu (když potřebuješ průřez) a stejně se většínou bez poškození trafa k vinutí nedostaneš, tak to ne.
jinak máš pravdu.
vlastně nejlepší rada by měla znít asi tak to vem to trafo co máš zaběhni s ním do nejbližší navijárny, tam řekni co porřebuješ a za týden máš to správný trafo zhruba za pět stovek Kč.