Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Na tišťaku je to napsané - napájení (podle návodu 12V) se připojí mezi + a GND, repro mezi OUT a druhé GND a vstup mezi IN a GND, na tom GND budou pak dva dráty. A je tam povídání o chladiči co by neměl mít kontakt s ničím jiným než s chladicím křídlem integrovaného obvodu.
ok zkusim to, ale jestli se to podělá...
... dělal sem na tom asi tejden
Možná se to podělá, každý začátek je těžký a chybami se člověk učí. Tak se tím nenech odradit, stávají se i horší věci.
BTW: Čím to chceš napájet, jaké repro k tomu chceš připojit a co budeš mít jako zdroj signálu?
I když je to hodně dlouho, co jsem držel páječku v ruce, zkusím zopakovat trošku polopatisticky, co napsal Yarda.
Svorkovnice jsou popsané.
Napájení:
GND je zem neboli - ( platí u tohoto nesymetrického napájení ). Všechny GND spojit dohromady.
+ je + napájení/zdroje. + v pravém a levém kanálu a ze zdroje spojit.
Vstupní signály zesilovače:
IN v levém kanálu je vstup kam přivedeš signál z levého kanálu výstupu kazeťáku nebo zvukovky v počítači, nebo mixpultu.
IN v pravém kanálu je vstup kam přivedeš signál z pravého kanálu výstupu kazeťáku nebo zvukovky v počítači, nebo mixpultu.
Z tohoto kazeťáku nebo PC připojíš GND na GND tvého zesilovače.
Výstupní signály:
záleží kam to připojuješ. Pokud budeš vyrábět i reprobedny, tak reproduktor má 2 kontakty a jeden bývá označený třeba nějakou tečkou.
Potom
OUT levý připojíš na označený kontakt levého reproduktoru.
OUT pravý připojíš na označený kontakt pravého reproduktoru.
Neoznačené kontakty obou reproduktorů spojíš dohromady a připojíš na zesilovač GND.
Pokud máš hotové reprobedny: označený kontakt na reproduktoru = červený kontakt na reprobedně, neoznačené kontakty reproduktoru = černé kontakty na reprobednách.
A TEĎ TO PO ZAPNUTÍ SHOŘÍ !
Protože je to zapojené správně, ale integrovaný obvod přetváří část energie dodané zdrojem na signál pro reproduktory a druhou část na teplo!!! Takže integrované obvody musíme chladit !!!
Musíš na ně přišroubovat aspoň kus plechu ( tlustý hliníkový ).
Pár poznámek na závěr.
Kdybych ten zesilovač stavěl já, asi bych postupoval v tomto pořadí:
Mechanicky upevnit plošné spoje k sobě a ihned spojit GND. Protože věřím, že chceš hned pájet součástky ( to je největší potěšení ), tak teď je možno zapájet všechny součástky ALE BEZ integrovaných obvodů. Pak vymyslíme a připevníme chladič/plech mechanicky k plošným spojům. Namažeme zadní kovovou část integrovaných obvodů teplovodivou pastou a pak je nasadíme do dírek a oba obvody přitiskneme na chladič a přišroubujeme. Až jsou integrované obvody tak upevněné, že se nehýbou, pak teprve zapájet. Kdyby se nejdříve zapájely, tak nemusí dobře obvody sedět na chladiči a budou se blbě chladit. Dopředu zapájené nožičky je nepustí.
A teď už by to shořet nemělo. Můžeme zapnout.
K zesilovači zapojíme reproduktory.
Připojíme napájení ( ale raději přes nějaký vypínač, kdyby se náhodou objevily nějaké zvukové, kouřové, dýmové efekty ). Na chladiči je možno držet ruku a hlídat teplotu. Měl bys ji v pohodě udržet. Bude to asi trochu teplé, ale pálit to nesmí. Někdo to připojuje ( jen při prvním zapnutí, nebo když jsou problémy ) přes nějaký odpor nebo žárovku, aby omezil proud, který do toho pustí. Ale snad to není tak složité zapojení, aby to tady bylo nutné.
Když to bude fungovat, možná uslyšíme tichý brum v reprácích. To by bylo dobré. Pustí chladič. Olíznu si ukazováček a palec ruky, vezmu kousek drátu a dotknu se jednoho a pak druhého IN. Zesilovač by měl zesílit elektrický signál mého těla.
POZOR !!! Dělat s autobaterií nebo nebo továrně vyrobeným zdrojem!!! Jinak je riziko úrazu el. proudem!!!
No když to funguje, tak neměl by, ale může být slyšet brum. Je vhodné zapojit / připájet všechny GND do jednoho místa. Jinak mohou vzniknout tzv. zemnící smyčky. Tohle už někdy chce někoho zkušenějšího. Integrovaný obvod má tu kovovou část připojenou na vývod 3 GND, takže je možno připojit chladič na tišťák GND. Ale zase pozor na ty smyčky. S jiným signálem nesmí být chladič spojen.
Jako chladič může být kus hliníkového plechu třeba 2- 3 mm tlustý. No a potom jsou lepší chladiče = frézované z hliníku, žebra svisle, aby dobře proudil vzduch. Např. : chl32a-p072-400
Dodatek:
Na IN stačí tenký stíněný audio kablík - třeba ze starých sluchátek.
Na OUT tečou do repráků větší proudy. Tam něco silnějšího.
jo a jen tak pro kontrolu... vsechna - jdou na kostru?
teda rozumim tomu kulovy, ale ze zvedavosti jsem rozkliknul ten odkaz a musim rict, ze me zaujala veta o pouziti toho zesilovace "nabízí se tak možnosti použití jako autozesilovač, či pro nouzovou reprodukci v přírodě". neco jako takova hifistova KPZ nebo tak neco jo? kdyby nahodou uviznul nekde v prirode tak at to ma cim rozhulakat, kdo ma furt ty blby ptaky poslouchat
moje slova, ale někdy je lepší se v tý přírodě jen tak zaposlouchat do toho ticha ... :D
No vždyť když uzemníš IN budeš mít na výtupu ticho. A deset watů ticha už je slušnej výkon.
10W vrány nerozhejbe, ale co psovi do boudy? Vylez čokle, kradou zde zloději!
Vždyť tam máš schema,snad to lze vysledovat dle součástek.
Schéma je špatně, C7 není v sérii s R1 ale s R4. Tišťák je dobře, takže na funkci to nemá vliv.