Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení - termohlavice

zdravím,

v paneláku nám před pár lety namontovali podobné termohlavice (viz odkaz), které při otevření okna v zimě spustí radiátor naplno.chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký fígl, který by spuštění radiátoru zabránil. určitě je to užitečná věc, která má zabránit zamrznutí v opuštěném bytě, ale pokud jsem neustále doma a často větrám v jedné místnosti kvuli zvířatům, tak bych rád toto omezení nějak přelstil. zkoušel jsem to omotat hadrem atd. ale to je samozřejmě k ničemu.

http://www.kamody.cz/heimeier-termostaticka-hlavic e-k-6000-00500-bila-99727?gclid=CJHgzN32vroCFfMctA odZH4AIA

Kdysi jsem narazil na návod, jak v bytě řídit topení počítačem. Autor použil takové hlavice (jiné asi tehdy nebyly) a ovládal je topnou spirálou. Tak co udělat něco podobného - k oknu dát spínač co by při otevření spustil ohřívání hlavice. Možná by na to ohřívání stačila nějaká slabší žáro... ehm tepelná koule (současně by sloužila jako světelná indikace otevření okna:-)

Tak tohle mě rozesmálo. Než bych zavíral radiátor kohoutem k tomu určeným, bude lepší ho nechat otevřený, natáhnout k němu prodlužku, napojit žárovku, k ní napojit vypínač reagující na otevření či zavření okna a celé to pospojovat. Zní to jako Zní to kapku jako se podrbat levou rukou prostrčenou skrz rozkrok na pravém uchu.

On celý ten dotaz je takový diskutabilní - tazatel patrně kvůli zvířeně potřebuje topit na vyšší teplotu a pokud kvůli smradu větrá, tak krátce a průvanem a to se IMHO radiátor nestačí rozehřát. Ale ptal se a já jsem si vzpomněl, tehdy mne to zaujalo jako dobrý nápad jak elektrický signál převést na mechanický pohyb bez elektromotoru, převodovky a dalších jinak nezbytných částí.