Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chrčí v zesilovači

Ahoj postavil jsem si velice jednoduchý tranzistorový zesilovač,ale hrozně mi v repráčku chrčí(zkošel jsem jich víc). má tam být kondenzátor 10-100 uF, a já jsem si sehnal 10uF, ale na 63v (zesilovač je na 4,5v) má to na ten zvuk nějaký vliv?
dolů jsem dal schéma a fotku zesilovače
Změna předmětu, původně: zesikyahudba (Kurt)

Zadny horsi schema uz si nenasel? Tohle je hruza hruza hruza. Maximalni povoleny napeti kondiku na to nema vliv, horsi je nenastavitelnost pracovniho bodu, nelinearita a tak dale...
Najdi si neco jednoduchyho s nejakym integracem. Stavet zesik s trazistorem dava smysl jen pro nesmyslny vykony a nebo absolutne nenarocnou kvalitu.

V podstatě se jedná o zesilovač ve třídě A s jedním tranzistorem :-)
i když v té nejjednodušší formě.
Pokud by jsi to chtěl oživit, tak změnou odporu mezi kolektorem a bází
nastav pracovní bod. Pokud máš nějaký voltmetr, změň odpor tak, aby na
kolektoru byla asi polovina napájecího napětí.
Na vstup zapoj nějaký potenciometr k ovládání vstupní úrovně a nastav
tak aby zesilovač nebyl přebuzený. Možná také, že zesilovač chrčí jen pro to,
že je na vstupu moc velká úroveň. Moc ale od toho nečekej, výkon bude malý,
ale třeba na hlasitý poslech MP3 přehrávače by to stačit mohlo.
Mimochodem, takovýto zesilovač při správném nastavení hraje čistěji,
než zesilovače s dvojčinným koncem. Při vybuzení aby nedošlo k limitaci
je i lineárnější a nemá přechodové zkreslení. V praxi se to nepoužívá
z energetického a výkonového hlediska.