Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vymena plynoveho bojleru za elektricky?

Dobry podvecer,,

-Brzo se budeme stehovat do bytu kde je stary Plynovy bojler ktery bych chtel vymenit za elektricky.
-Byt ma 50m2, 2x radiator (typl bych 2x30L)
-Teplou vodu bych chtel samozdrejme i do koupelny a kuchyne, kde se ten bojler zrovna nachazi. (rozvod vody kuchyne > koupelna 3-4 metry prez zed, celkova delka celeho okruhu muze byt nakych +- 35-40M)

Ma otazka je tedy, zda je vubec takouvou manipulizaci udelat, jaky elektricky bojler vybrat, (premyslel jsem o 100L) a jesli vubec krome teple vody v kohoutku by utahl i ty dva radiatory.
Nemam v tom absolutne zadne zkusenosti, samozdrejme pocitam s tim zavolat firmu ktera by mi udelala motaz, ale musel bych nejdriv vysvetlit co potrebuji, coz prave presne nevim.
(Vymenu chci udelat z financniho duvodu, ponevadz bydlim ve state kde ta elektrika stoji podstatne min jako plyn)

predem dekuji za kazdou radu ci navrh.

Preji pekny vecer,

CoCoChanel

Boiler je zasobnikovy ohrivac teple uzitkove vody - tedy jenom vyrabi teplou vodu. Na topeni je elektrokotel. To, co chcete vy je elektrokotel s moznosti pripojeni zasobniku TUV. Pro 2-3 lidi je 100l TUV na den akorat, pokud nemate velkou vanu.

Ale neda mi to se nezeptat - kde je elektrina levnejsi nez plyn?

- Ah, tudiz ELEKTROKOTEL + Zasobnik TUV ? Nemate naky odkaz jak to vypada, nebo primo nakou sestavu?
- Byla by jinaci moznost, <--kdybych chtel jen aby mi tekla tepla voda v kohoutku+ koupelna a vynechal bych ty radiatory?--> ( vymenil bych je primo za elek. eco clase A-B)
(Ps; co se te ceny elektriky tyce, tak bydlim ve FR kde je hodne jadernych elektraren, v primereni Mesicni vydeje za plyn-70Euro o proti > elektrika-35Euro, a to mame skoro vse na elekticky proud)

to, co je tucne jsem strcil do googlu a voila:http://www.topenivodaplyn.cz/sestavy-elektrokotel- zasobnik-tuv
Jen upozornuji ze nemate prakticky nic na elektrinu - to topeni a ohrev vody je totiz sakrazrout.
A tak sem se koutnul na ceny el. €0.14/kWh(zdroj:wikipedia.org, 2012), plyn €0.05706/kWh(zdroj:www.energy.eu) Takze pokud nemate nejakej extralevnej topnej tarif na el., nebo to nezachrani nejaky dalsi spotrebic, o kterym se radeji verejne nemluvi(samozrejme mam na mysli kupu terarii, akvarii a kaktusarium, co taky jinyho;-)), tak ten plyn je levnejsi.
BTW u elektrickyho topeni a ohrevu tridy ucinnosti nemaj valnej vyznam. To je totiz fyzikalne jedna z nejlepsich konverzi, ucinnost se pohybuje kolem 97% a to ze ji nejakej super cuper vyrobek vytahne na 98% uz to fakt nevytrhne. To neni lednice nebo sviceni, kde clovek proti starejm resenim usetri desitky procent, tady novy a 50 let stary vyrobek ma temer totoznou ucinnost.

- Za elektricke spotrebice pocitam take elektrickou troubu s elektrickym sporakem, mrazak, lednicka, Tv, PC.
- To co jste napsal dava smysl a byl by zrejme pravdivy, jenze zde za to mit plyn, kazdy mesic bych musel zaplatit 15Euro jen za to ze ho mam + spotreba.(viz. GDF)
- Co se pestovani tyce, neco maleho jsem smolil s lampamy CFL bez nadmerne elektricke spotreby.

Elektricka trouba - 1kW, provoz 0.5h denne = 0.5kWh/den
Sporak - 2kW, provoz 1h = 2 kWh/den
Mrazak+lednicka(A+) < 0.5kWh/den
TV/PC - 60W, provoz 5h 0.3kWh/den
sviceni, prd < 0.2kWh/den

topeni, -5°C venku 7kW, provoz 12h 84kWh/den //odhad pro starsi vystavbu, novejsi muze byt i 1/2
ohrev 100l vody o 50°C 5.8kWh

Uz si rozumime? topeni a ohrev vody je 80-90% spotreby, ten zbytek je nepodstatnej. Pokud nerouznete alespon 600W HPSL, cimz by se alespon neco vratilo na lepsim tarifu, tak plyn je podstatne lepsi

Obvykle bejva vic tarifu, treba tady je to tak ze(ceny jsou priblizny, halire semtam):
Normalni tarif, nemam nic zvlastniho: 4.9Kc/kWh + cca 30Kc/mesic pausal - to je treba uvedeny na tom energy.eu
Mam boiler: 16h denne 4.9Kc/kWk, 8h denne 1.5Kc/kWh, ale boiler smi ject jenom v nizkym tarifu
...(vynechavam spoustu ruznych tarifu)
Mam primotop: 20h 2.2Kc/kWh,4h 3Kc/kWh, primotopy smi bezet jenom v nizkym tarifu a navic platim 700Kc mesicne jako pausal.
Takze dopocitat se, co je vlastne nejvyhodnejsi neni jednoduchy, casto to pak treba rozhodnou ty teraria...
Fakt to chce propocitat, kolik se da usetrit, kolik ta zmena bude stat, co mi to prinese bokem.