Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otázky ohledně DPS

Zdravím zdejší obyvatele, měl bych na vás dotaz, možná dva ohledně DPSky (pro ty kdo neví, anglicky PCB). Dostal se mi do ruky zbastlený "výrobek", který bohužel nefungoval tak jak má. Já jsem tedy chtěl odpájet všechny součástky a začít znova, problém byl v tom, že jsem měl po ruce jenom "dementní" odpájecí drátek. Přepálil jsem dva spoje a spolu s cínem odlepil i plošku na kterou se součástky pájí. Můj dotaz zní, jestli je DPSka na vyhození nebo se to dá nějak opravit?

Druhý dotaz je ohledně čištění DPS. Po odpájení jsem měl na desce nějaké přilepené nečistoty, kterých se nemůžu zbavit. Prozradáte mi čím desku čistíte?

Kdyby někdo chtěl tu hrůznou hrůzu vidět, můžu poslat foto.
Budu moc rád za každou odpoveď. Přivandrovalec z PC Poradny, albru.

Já jsem tedy chtěl odpájet všechny součástky a začít znova

??? ::) Tak sa elektronika fakt neopravuje.
Ploska sa takmer vzdy da nejak "opravit" (napr. spevnit pevnym dratikom o vedlajsiu suiastku apod), zavisi ze jak presne je to poskodene. Ale odpajkovavat vsetky suciastky, to som fakt este nevidel. Nefunkcna elektronika sa mera (merak, osciloskop, atd), a potom sa opravi jedna vadna vec.

P.S. necistoty neviem jake mas na mysli, kalafuna sa rozpusta napr. isopropylalkoholom (alebo aj beznym metylom), apod. Ak myslis nejake lepidlo alebo co tak neviem ptz neviem jake lepidlo a preco tam bolo :)

Mám, ale nemám okolo sebe multimetr za dvě stovky.
Ne, dělám si srandu. Chtěl jsem ho dneska koupit, ale už jsem na něj neměl peníze, musel jsem koupit odsávačku a keramické kondenzátory, které mi teď bez toho plošáku budou na dvě věci. :-D

Součástky už jsou pryč a mám nové, o tom že se to měří se můžeme teda bavit jindy.

1. Cín se toho štítí, pořád se tlačí pryč.
2. Pokud jsem to pochopil dobře, stačí jenom dát trochu cínu na spoj a připájet to tam?

EDIT: Ten 1. Spoj uprostřed by mělo být spojení kondenzátoru s rezistorem, můžu to napájkovat přímo k sobě?
U toho 2. to můžu hodit v klidu na ten plošák.

Ked je rezistor dlhsi tak ho mozes dat nastojato. Alebo ohnes draty na koncoch par mm smerom "nazad" apod, to je predsa fuk ide len o to aby to bolo pevne a boli tam tie spoje.
Vseobecne u rezistorov ked kupujes sa pozera aj na vykon, nekupis si nejaku x Wattovu kravu, ked tam staci 0,25W alebo 0,6W metalizovany (zavisi od zapojenia, ked to nevies vyratat tak sa striktne drz toho co udava autor schemy. Ak kupis vacsi tak to nicomu nevadi, len je proste potom zbytocne velky).

Díky za vysvětlení toho výkonu (nebo příkonu či co?), dumal jsem nad tím. Jenom bych měl takovou otázku na závěr. Potřebuju přímo do DPS zapojit piezo speaker. Když jsem v GMku řekl, že potřebuji připojit speaker tak jsem dostal takovou tu měděnou dvoulinku (dost mi připomíná ten odsávací drátek). Ne že by to s tím nešlo, ale není to nic extra, o co si mám v obchodě teda říct (jaký je přesný název)?

Tak to není drát, ale asi je to kablík - více měděných drátků ve svazku, je to pružnější, odolnější vůči pohybu a otřesu. Jestli nejsi schopen takovej kablík protáhnout dírou v DPS, tak se na to celý vyser, stejně to nedokončíš (zedník, co neumí držet lopatu, taky nepostaví barák).

Ja ti stale nerozumiem. Nechces to vyfotit? Jaky mas vlastne problem s tym speakerom? Nema vyvody ci naco ti su vobec tie draty?
Ze maju draty (resp. spravne nazvane kable) vela zil je uplne normalne, je to kvoli ohybnosti. To si fakt este nevidel kablik? Proste sa to na konci 3mm odizoluje (napr. nozikom dookola narezat a stiahnut), zatoci prstom, strci do plosaku a zapajkuje. problem som s tym vzivote nemal.