Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plastové potrubí a uzemnění

Zdravím,

dnes mi instalatér nahradil ve sklepě rodinného domku část starého kovového vodovodního potrubí za plastové. Ke starému potrubí byl ovšem připevněn zemnící vodič následovně: Z rozvodné skříně s jističi vedl k trubkám ústředního topení, z nich dále k vodovodnímu potrubí. Jelikož část potrubí před vodoměrem již byla v plastu od stavby domu, u vodoměru byl znova připevněný tlustý neizolovaný vodič a spolu s plastovou trubkou vedl pod zem. Instalatér tedy přerušil uzemnění vedoucí z ústředního topení k vodovodnímu potrubí a zemnění tedy zůstalo připevněno jen k topení. Z jednoho ze sklepních radiátorů vedou dvě trubky do země a tvrdil, že takové uzemnění postačuje a nic jiného není třeba. Je třeba vrátit uzemnění do původního stavu nebo to takto opravdu stačí?

Z Vašeho popisu není zcela jasný způsob původního provedení a nového stavu. Prosím připojte jednoduchý nákres, jak to vlastně bylo dřív a co se změnilo. Z toho, jak jste stav popsal, není jasné o jaké "uzemění" se jedná. Zda je to součást "ochranného pospojení", jako zvýšené ochrany před nebezpečným dotykem v těch prostorách, kde je to předepsané, nebo zda se jedná o součást "uzemění" celého objektu (starší provedení). Obecně lze poradit pouze to, aby jste nezměněným průřezem vodiče propojil ten úsek, kde bylo nahrazeno potrubí za plastové, aby nedošlo k přerušení, nebo rozdělení obvodů uzemění. Nesprávné provedení se nemusí okamžitě projevit na stavu zařízení, ale může vzniknout nebezpečí právě až při poruše. Nevím, do jaké míry je Váš instalatér seznámen s problematikou a tak bych se na jeho ústní informaci, že "takhle to stačí" , nespoléhal.