Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zavěšení knihovny na zeď z dutých cihel

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda je možno zavěsit knihovnu na 10 cm silnou příčku zděnou z duté cihly.

Primárně - jakou zátěž stěna z duté cihly cca vydrží a za druhé jestli postačí hmoždinky do dutých cihel a na to knihovnu zavěsit nebo raději použít chemickou kotvu či ještě jiné kotvící systémy.

Děkuji moc
Honza

PS původně plánovaný stůl s policemi jsme s manželkou pod návalem euforie zaměnili právě za závěsné knihovny a já si tento problém uvědomil až po příjezdu domů :-(

Záleží na tom, jak velká je to knihovna, nebo jestli to je jen polička na pár knih. "Metr" knih prý váží asi 25 kg (také záleží na velikosti). Policová knihovna, která stojí na zemi, se o stěnu jenom opírá. Podobně by možná šlo dát na stěnu svislé jekly podobně jako u některých typů kuchyňské linky, kdy spodní část jeklů je přišroubovaná na dolní kredenci a nahoře jsou závěsné skříňky. Ale i když je v nich sklo (talíře a skleničky), asi to váží méně než knihy.

Děkuji za odpověď

Bohužel se nejedná o poličky, ale skutečně o závěsné skříňky. 1200x600, váží 20 kg. Rozhodně nebudou po okraj narvané knihami, ale i tak to asi nebude malá zátěž.

Přišroubovat na spodní stůl moc nepomůže, ten pracovní stůl nebude příliš pevný. Nicméně mě napadlo na zeď svisle připevnit nějaké kovové profily a skříňky chytit na to. (poslední možnost je všechno vrátit a koupit něco jiného...)

Každopádně díky

Já mám na duťácích viset 120l bojler a také horní skříňky kuchyňské linky. Bojler visí tak, že jsou cihly provrtány a z druhé strany je pod omítkou kovová desky, přes ni jdou šrouby, ty mají na starně bojlleru velkoplošné matky /ty jsem musel necaht udělat/ bojler dosedá na tyto matky a dalšími je přišroubován. Cihly jsem po provrtání vyplnil do úrovně otvoru řídkou sádrou.
Kuchyňská linky visí klasicky na špalících. Vysekat, dát špalíky a přišroubovat U profil. Na něm pak visí skříňky.
Chemická kotva také není marná, s tou dělal syn, aleříkal že je třeba tubu řádně nachladit, jinak to nestihneš udělat. Dal celmickou kotvu doní hmoždinku se špějlí, místo vrutu, ta špejle pak uhne vrutu. Ale já sám zkušenost nemám...

Děkuji za odpověď. provrtat zeď skrz mě též napadlo, ale z druhé strany už je vyštukovaný obývák, takže tudy ne :-)

Sekání a špalíkům jsem se chtěl také vyhnout, protože vyštukovaná je i ložnice (kde bude ta skříňka), ale pokud nebude mít někdo ještě nějaký jiný nápad, asi nebude jiné cesty.

(Skříňka je velká 1200x640 a sama 28 kg)

PS s chemickou kotvou jsem už dělal a v tubě to opravdu zatuhne velmi brzy