Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení solárních panelů

Dobrý den,
potřeboval bych poradit se zapojením sol.panelů.

Jedná se o panely kyocera KC80 (12v-80w-cca 5A)
Celý systém je určen pro obytný automobil, takže je chci zapojit paralelně, abych dostával pořád 12V a teď tedy samotný dotaz:

Mám panely spojit již na střeše automobilu plusem a mínusem k sobě a odkud tedy potom vyvedu konečný plus a mínus? a jak silný kabel použít?
To vše bych vedl do jednoho regulátoru 30A.

A nebo jestli by nebylo lepší koupit 6 regulátorů a každý jeden panel zapojit zvlášť, ale přijde mi to jako ztráta el.energie, když použiju 6x kabely.

Ještě délka od panelů k regulátoru bude cca 8metrů.

Poradíte mi prosím někdo?
Díky moc Honza.

Tak nejlepší je zapojit je sériově a použít mppt regulátor (je sice dražší, ale má o 10-30% větší účinnost - taky ho mám). Nebo paralelně a taky použít mppt nebo normální pwm. Největší výkon dostaneš prvním zapojením. Při paralelním zapojení použít 5mm, při druhém kolem 15mm možná víc, nemůžu teďka najít kalkulačku na průřezy...