Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem světlo na čidlo / podle času

Ahoj,
omlouvám se, ale nevěděl jsem jaký napsat název a ani kam zařadit tento příspěvek. Prosím o případnou opravu.
Udělal jsem si hodiny z HDD (pro inspiraci cca toto: http://www.slipperybrick.com/wp-content/uploads/20 0 7/06/hard-drive-desk-clock.jpg). Za tou plotnou mám trošku místa a tam chci navést cca 3-5 diod a ty zapojit asi na 1 AA baterii (jestli to utáhne - hodiny jsou zvlášť). Ale chtěl jsem, aby se to světlo dalo zapnout samo na vypínač (to je lehké to je v pohodě), ale nebo aby se dalo přepnout, aby se to zapnulo/vypnulo samo podle času a nebo aby se to vypnulo podle světla. Šlo by něco takového prosím udělat? Předem díky.

1. diody ti na 1,5V nebudou svítit, to bys potřeboval ještě zvyšující měnič (na internetu jsou na to spousty zapojení).
2. nepíšeš jaká je mechanika/elektronika těch hodin, takže těžko říct, jestli z toho půjde "vytáhnout" nějaký signál pro zapnutí a vypnutí a ještě předpokládám v tebou zvolených časech, tipuji, že to je nějaký elektromechanický strojek, takže to nepůjde.
To bys asi musel k tomu vyrobit ještě další vlastní digitální hodiny s jednočipem a do něj program, který umožní nastavování času zap/vyp.
3. nebo postavit něco jiného rovnou? Viz inspirace:
www.youtube.com

1 - a tak 9V baterka by to utáhla už na pohodu ne? Jinak ten zvyšující měnič budu muset při nejhorším tedy udělat.
2 - ty hodiny jsou klasické anologové s elektromechanickým strojkem a je napájen 1x AA baterií. Ten čas jsem myslel, že by se udělal jednočip a podle toho to naprogramovat, ale tak to nemusí zatím být.
3 - No to mě napadlo taky, ale to nechci. Je to dobrý nápad to neříkám že ne, ale tohle se mi moc zrovna 2x nelíbí :(
Každopádně ti děkuji moc za snahu. :) Moc si toho cením :)

Zakladna otazka je jake LED diody chces pouzit. Ono totiz neni LED jako LED, rozdiely su asi jako medzi motorkou a kamionom, tiez su to vsetko "motorove vozidla" ale skus kamion otocit na ceste rukami.
Biele LED maju ubytok ca. 2,4V /t.j. potrebujes minimalne 2,5V "baterku"), cervene a zelene a zlte okolo 1,5-1,8V tusim. A dalej existuju biele LED nevykonove (len na efekt) a vykonove. Na vykonove potrebujes zdroj z 230V (to je "led driver"), to sa z baterky neda. Na obycajne LED ti stacia dve AA baterky v serii a spravny predradny odpor v serii s LED.

Ledku chci vysoce svítivou modrou použít. V příloze dávám jak cca vypadá pro orientaci jakou myslím. Na 9V žárovce se krásně rozsvítí modře. Zdroj tedy jak koukám budu řešit trafem nebo pokud půjde použít nabíječka na NOKII, tak tu bych vzal. Bohužel tomu tolik nerozumím a proto raději se ptám. :-)
Tak jak dál píšeš, tak asi nejlepší bude udělat ten mikrokontroller.
Jinak bych to chtěl asi řešit na manuál / automat to svícení pomocí třeba páčky. To pak samé na přívod elektřiny ON/OFF pomoc další třeba té samé páčky.

A spinanie podla svetla sa da urobit relativne jednoducho pomocou fotodiody a napr. nejakeho OZ alebo par tranzistormi, spinanie podla casu zavisi od toho ci mas moznost nejakym sposobom mechanicky spinat podla polohy hodinovej rucicky.
teoreticky mozes dat na os hodinovej rucicky napr. aj snimac zo starej mysi (snimac otacania stredoveho koecka), je to optika, to derave kolecko upravis (zalepis, vybrusis) tak aby diera bola v rozsahu pocas ktoreho chces svietit. Ale bude to neustale zrat energiu, na napajanie baterkou to moc neni. To je 100x lepsie naproramovat si nejaky lacny mikrokontroller, zere to potom takmer nic.

Co je nevyreseno? Bud to navrhnut a naprogramovat vies, alebo ne. Ak ne, tak bud si najdes schemu spinaca podla jasu googlom (bez uC ptz ho nevies naprogramovat) (P.S. hladas googlom nejake "soumrakove spinace"), alebo to neurobis. Ja tu teraz nebduem navrhovat schemy a zariadenia ked ani neviem co tam mas. LED sa zapaja do serie s nejakym odporom, vyrata sa prud podla datasheetu, I = (Uzdroj-Uf_diody)/R a z toho vyplyva R=(Uzdroj-Uf_diody)/I
A ked je Uzdroj<Uf_diody, tak logicky dioda nesvieti. Uf je v datasheete diody.