Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smrt louhového NiCd článku přepólováním - co s tím?

1 - Mohl by mi někdo laicky vysvětlit, proč nastane přepólváním louhového článku jeho smrt :-)? A je to skutečně neodvratný konec, nebo i za cenu snížení kapacity, lze článek "exhumovat" k činnosti?
2 - U olověných akumulátorů nastane jeho konec rozpadem elektrod na vodivé kaly, kreré posléze zaplní prostor pod deskami, které nakonec zkratují. Konec tedy nastane postupným snižováním kapacity/plochy desek/ a zkratem. Jak je to u louhových článků, které nemají pod deskami prostor žádný?

Člověk se celý život učí, aby zjistil, že neví, co by vědět chtěl. :-(

dojde k tomu zmenou chemickych vlastnosti elektrolytu, preskupenim molekul, abys je od sebe opet roztrhl, potrebujes mnohem vic energie, nez ti da nabijecka, nabij velky kondenzator a vybij ho do clanku, kapacitu vol dle kapacity clanku, napeti neni podstatne

Děkuju za promptní reakci. Exhumaci elektrickým šokem jsem slyšel zmiňovat v případech zkratu mezi deskami, kdy proroste nějaký krystal čehosi separátorem a blabla... Tímhle se ten popletenej :-) krystal odpálí a zas to funguje dál.
Co se ale stane při tom přepólování, vlivem úplného vybití slabého článku, kdy ostatní články dál dodávají a procházející proud začne "nabíjet" článek, ale v opačné polaritě? To se ty desky rozsypou, nebo co?
Olovo mám tak nějak zažitý, ale louh?!