Nabíjení akumulátorů 18650 vykuchaných z NTB
Do svítilen používám Li-Ion akumulátory 18650 koupené v dealextreme.com i s touto nabíječkou.
Nyní jsem z "odešlého" aku z notebooku vybrakoval několich těchto článků. Články pravděpodobně nemají zabudovanou ochrannou elektroniku.
Vím, že tato nabíječka je v českých zemích značně rozšířená. Nabíjíte s ní někdo články bez ochrany?
Děkuji za případné odpovědi.
Neporadím, jenom přidám jednu trochu OT zajímavost - tyhle články používá americký výrobce elektromobilů Tesla Motors v jednom svém modelu v počtu 6381ks zapojených serio-paralelně.
To známe. Hmotnost tohoto akupacku je asi 450kg. Lze vygůglovat dokument s technickými parametry.
nikdy bez ochrany!
To zní dvojsmyslně, ale naběhl jsem si sám formulací otázky.
Mimochodem, za nejlepší ochranu v jiném významu považuji tento typ. Prodavač v drogerii mi kdysi, když jsem se zhrozil nad cenou, pravil: "No jo, ale to je jízda." A fakt, že jo!
Ale jestli mi budete takto radit, tak halt nabíječku postavím na beton a v případě ohňostroje objednám novou nabíječku z Číny. Jen je mi líto těch zjevně funkčních článků, které nemám čím nabíjet.
Clanok je len clanok. Nabijacka riadi proces nabijania (a je jej uplne uprdele ci ma clanok nejaku ochranu), a ked nabijacku nerobil uplny debil tak by sa nemalo nic stat. Samozrejme je dobre to nabijat na mieste kde explozia a nasledne rozstrieknutie kyseliny do okolia nikoho nezabije.
Ono od nabíječky bych řekl až tak problém nehrozí, ta si článek ohlídá (měla by), nedobrej nápad je používat články bez ochranného obvodu ve spotřebiči. Zvlášť při použití v LED svítilně to může znamenat konec článku po pár cyklech. Li-ion a hluboké vybití k sobě vážně dobře nejde.
NE! neni clanek jako clanek, dulezite je, z ceho je vyrobena anoda (uhlik ve forme "koksu", nebo grafitu) podle toho se lisi maximalni napeti a je i jina vybijeci krivka, takze nabijecka nesmi prekrocit 4.1V jinak bude dochazet u baterii s grafitovou anodou k prebijeni, vybiti si clanek s ochranou pohlida, clanek bez ochrany v nejlepsim pripade zdechne
Ta nabijacka neni sprosta a nebude tam cpat pri 4,1V prud jak svina.
P.S. liion1.htm pri nabijani su stejne (//edit: ok v texte popisuje ze tam ten rozdiel 0,1V je, ale neexploduje to kvoli tomu). Vybijacia krivka pri uplnom vybiti ta pri nabijani nijak moc nezaujima.
Alebo inac (ak by to teda malo byt uplne presne na 4,1V alebo 4,2V), na ktory typ je teda podla teba ta nabijacka z dotazu, v cene neuveritelnych $6 ? :) Asi na to vyrobca zvysoka prdel a za 6$ to proste nabija neco a nejak a zrejme uz pri 4,1 redukuje prud. Odkial vies ktory clanok je 4,1V a ktory 4,2V ? Odkial vies pre jake je urcena tak kvazinabijacka?
Změř napětí nabíječky naprázdno, i s vloženým akumulátorem když nabíječka svitem hlásí že je nabitý, pokud je nejvyšší napětí na článcích do 4,2 V tak není žádný problém, nabíječka je v pořádku a článku se nemůže nic stát (předpokládám, že nabíječka nabíjí každý článek zvlášť, tj. umí nabít i jeden článek).
Používám vykuchané 18650 běžně, většinou jsou velmi dobré a do svítilen použitelné.
Pokud to změřené napětí bude menší, pak nabíječka pouze nedobíjí články naplno, pokud bude větší, to je problém, přebité články mohou možná explodovat, přebíjející nabíječku na tyto články nepoužívej.
články bez ochrany raděj nepoužívej v sérii, ale jeden max dva články ve svítilně v sérii nejsou problém, tři články bez ochrany do série už bych nedával.
To zní rozumně.
Má nabíječka při dosažení 4.2 V na článku rozsvítí zelenou LED "nabito" a napětí se dál nezvyšuje.
Vykuchané články už vesele dobíjím.
Díky za odpověď.