Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím odpajovat ROHS pájku

Hola!

Pro své vlastní účely používám olovnatou pájku a až do smrti budu.

Občas se mi ale do ruky dostane na opravu něco novějšího, co bylo pájeno v souladu s ROHS. Pájka zdaleka není tak "máslová", ale dosud to šlo.
Až včera... jsem spravoval zdroj jakéhosi LCD monitoru a nechytal jsem se... Musel jsem nahřívat každý spoj (běžné miniaturní součástky s vývody 0,8mm) snad deset sekund, než se pájka neochotně podvolila a mohla být nějak odsáta. Přitom žádné chladicí plochy okolo nebyly, páječku jsem vypucoval a když jsem pak zpětně osazoval nové součástky, tak klasická olovnatá pájka se chovala výborně.

Že by některé ROHS pájky byly extrémně odolné? A co si člověk musí pořídit, aby byl schopen to komfortně roztavit?

Dosud mám pajeci-pero-solomon-sh815b-p730-216 - lowend, ale jak říkám, dosud zvládnul skoro vše.

Někdy pomůže jedině autogen nebo flexa. Ta metoda s přidáním Pb pájky většinou funguje a po přiložení licny to jde odsát skoro bez problémů, u některých grafik Zotac mi nepomohlo nic, ani zvýšení teploty hrotu nad 400 stupňů. Asi šli tak daleko, že už do pájky nedávají ani cín, spíš to připomínalo litinu. Používám Hakko 937.

Zvysit teplotu hrotu, pridat na hrot trochu pajky (tepelna vodivost) pripadne aj tavidlo, v dratovej pajke uz je tavidlo obsiahnute vovnutri vacsinou.

P.S. velke suciastky napr vykonove odpory odoberaju teplo takze ak clovek pajkuje nejaku kravu suciastku tak to tam treba drzat trochu dlhsie. ROHS maju proste vyssiu teplotu tavenia.