Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulátor pro pájecí pero

Mám pájecí pero 12V/40W a chtěl bych si vyrobit nějaký regulátor abych nemusel vypínat napájení páječky když jí zrovna momentálně nepotřebuji a pak ji zase ze studeného stavu znova rozehřívat.Regulátorem bych mohl stáhnout teplotu hrotu a před dalším použití opět teplotu zvýšit.Poradí mi nějdo,kde najít nějaké schema regulátoru nebo někdo nějaké schema máte.Když,tak mě ho hoďte na mail.Díky.

Tam se termistor nedava, tam se meri v PWM pauzach odpor samotnyho teliska. Ale to je detail, PWMka s 555 pro zacatek lepsi nez dratem do voka.
Stejne by me zajimalo, jak to ti kluci welerojc delaj, ze udelaj pajku na 230V, bez regulace a 8 hodin to paji stejne, at se paji nebo nepaji. Neprehriva, neni studena... Ale to je jina debata.

Já mam ve skříni 24V pájecí pero a to má 3 pinovej konektor, jeden pin je zem, jeden 100K termistor a jeden topná patrona. Jiný jsem bohužel nikdy nezkoumal, ono dokud to funguje, tak to člověka moc nezajímá :-), ale co si tak vybuvuju, tak pájecí stanice co jsme měli v dílně, tak ta měla na peru +- 5pin konektor.

Na 230V mam doma dvě pájecí pera, jedno je natvrdo a druhý má v sobě bimetal, proti kterýmu tlačí pružinka s regulačním šroubkem - jednoduchý a velice funkční termostat :-) - principiálně vlastně jako třeba v žehličce. Sranda je, že to s termostatem je ještě po dědovi, dnes už se něco takového asi ani nevyrábí.