Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem montovaný dom

ahojte...ideme s manželom stavať dom a dostala sa nám do rúk ponuka postaviť si tzv. montovaný dom...pozri sem- montovane-domy... zástupcovia tejto firmy samozrejme takéto stavby vychvaluju až do neba, konkurenčné firmy zase opačne a my sme z toho trochu vedľa.... aký je váš názor?? ste za klasicku stavbu alebo by ste šli aj vyskúšať "niečo nové"? Dakujem

Je to asi opravdu věc názoru, ale já jsem tedy v podstatě za jedno s panem Josephom. Pokud by montované stavby stály polovinu toho co stavby budované z tradičních materiálů jako je tomu v USA či Kanadě tak bych to zvažoval, ale takhle je jedinou výhodou rychlost realizace což mi při investici, kterou budu splácet polovinu života přijde naprosto irelevantí a druhořadé. Lidi jsou fakt šílení a jsou schopní dát za "prkenou" kůču o podlahové ploše 120m2 3mil., které zplatí klůkům z banky za 35 let. A to jen proto, že ušetří 8 měsíců někde v podnájmu. To mi prostě rozum nebere. Ale je to jen můj názor. Nic víc.

Jak píše fortys .Za montovaný dum cca 120m2 dát 3 miloony je nesmysl . Já jsem si postavil montovaný dum , ale pročetl jsem hromadu diskusí a to i amerických .A postavil jsem metr čtvereční za cca 10000kč. To znamená montovaný dum jedině když chcete levny a velký dum .Jenže firmy chcou zakrýt ,že je to dřevostavba a spíše staví draho a složitě . Jejich zajmem je co nejvyšší cena.
V americe se lidi přestěhují cca 4x za život .Tudíž tam dum není něco do čeho budete vrážet peníze. Taky jsou tam vysoké obecní daně z majetku(1-3%z ceny domu).Až to prodáte nikdo vám to nezaplatí a stejně to celé vybourá a přestaví.
U nás každy staví dum na celý život a potom to taky tak vypadá.
Pokud budete stavět malý dum cca (80-100m2) ,postavte si klasický zděný. To svepomocně zvládnete .U montovaného je vyhoda , že je z lehkých materiaálu a při stavbě se lehko staví(nepřesouváte desítky tun materiálu) .Jinak k životnosti není problém .Na diskusích jsem četl o rekonstrukcíc 100 i 150 let starých montovaných domu .

Videl som dokument o stavbe repliky usadlosti staronemeckých osadníkov. Vraj túto technologiu používali už cca v 15 storočí.

Partia asi 10 ľudí to zvládla za 2 týždne, nevyzerali byť profesionálmi. Na zemi poskladané rámy stien, tesárske práce. Rámy vztýčené a pospájané, vyplnené blokmi, / v dnešnej terminologii tvárnicami /, ílu so zamiešanou slamou. Jedná sa o tuto technolgiu img.aktualne.centrum.cz. Následne na to šla strecha pokrytá slamou.

Úžasne jednoduchá a efektívna technológia, dalo by sa povedať montovaný dom. Postavený bez použitia akýchkoľvek mechanizmoch.

Pravdou je, s dnešnými detailami, izolácie, dvere, okná, rozvody, kúrenie, si moc hlavu nelámali.