Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava elektromotoru?!

Dobrý den,

Přestala mi fungovat sekačka, název sekačky XP 41 EL z mountfieldu.

Po vyndání motoru jsem zjístil, že se otáčí dost ztuha, někdy ani v ruce nejde otočit. Tak jsem sundal ,,to železné z vrchu´´. (Foto dole)

Bez toho vrchu se otáčel krásně, tak jsem se snažil opatrně to železné dát zpátky, aby se pořád krásně otáčel.

Namontoval jsem motor zpět a posekal zahradu. Když jsem chtěl sekat zahradu o 14 dní později, tak motor jen vrčel (a zahříval se hodně).
A na tom železným jsou jakoby 2 uhlíky které jsou už dost zbroušené, tak jestli nebude problém v tom.

Přikládám foto a kdyby jste chtěli vědět víc, ptejte se.

A zároveň se ptám jestli koupit novou nebo jestli půjde dát dohromady.

m6h7.jpg

su84.jpg

Dobrý den,dle mého názoru ty uhlíky,jak píšete jsou permanentní magnety a jsou součástí bezpečnostní brzdy rotoru sekačky,magnetické pole se vyruší sepnutím vypínače,elektronicky se magnetické pole zruší a sekačka běží.Důkladně prohlédněte protikus na rotoru,jestli není orezlý a nedrhne o magnety.Při demontáži nejdříve vždy víka motoru nějak označte,fixou,důlčikem,velice záleží na jeho důkladném zpětném sesazení,vzduchová mezera mezi rotorem a statorem je velice malá.Může být i problém v ložiscích,až ve vysokých otáčkách jsou fest vznikem tepla a brzdí motor,který se hřeje,důležitá je i chladící vrtule včetně otvorů chlazení.Po sesazení motoru je dobré mírně poklepat axiálně na hřídel z obou stran a poklepat obě víka a případně ještě mírně dotáhnout matky svorníků.
Dále je možnost,že nefunguje vyrušení magnetického pole,potom je řešení ty magnety demontovat,ale to už na vlastní riziko,sekačka se bude dlouho točit po vypnutí spínače.Nemusejí tam však být magnety ale je to obložení,do kterého se opírá třecí kotouč na rotoru řízen elektromagneticky a tento kotouč může být přirezlý a odbržduje málo,proto se motor hřeje.Musíte hledat,není to složité,těch brzd je více druhů a slouží leta na spustě strojů.:-)

Tak problém byl v tom, že při sepnutí, se ta čast co je pod ložiskem (takové volné kovové), dostatečně nepřitáhla k motoru a zůstavala viset u těch 2 permanentních magnetů a tak to brzdilo.
Jsou tam takové drážky do kterých se to má přitáhnout magneticky (to volné kovové) a tím se to vlastně odbrzdí. Tak jsem to na ně nasměroval (to volné kovové) a tu vrchní kovovou část s těmi magnety přitáhnul ,,s citem´´ nadoraz.
Sem tam se to ještě kousne, tak rychle vypnu a na druhý pokus to zaskočí správně do těch drážek.
Zahradu jsem posekal, tak doufám, že ještě nějaký čas sekačka vydrží.