Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace narušeného el. kabelu ve zdi

Při vrtání do zdi jsme narušil el. kabel, resp. částečně obnažil vodivou část. Prosím o radu, jakým způsobem je možné tento kabel zaizolovat. Potřeboval bych poradit, zda existuje nějaký elektroizolační tmel (nejlépe v kartuši), který bych pomocí pistole natlačil na obnačenou část kabelu ve vyvrtané stěně. Následně totiž musím do tohoto otvoru natlačit tekutou kotvu a vložit závitovou tyč (pro kovový držák schodišťového madla), kterou ještě pro jistotu omotám izolační páskou.
Předem děkuji za každou radu, nápad a typ elektroizolačního tmelu.

Místo nějakého izolování bych doporučil výměnu drátů mezi dvěma krabicemi. Pokud je vzdálenost velká nebo by to bylo obtížné navrhl bych zasekání nových krabic s věnečky a výměny jen těch kousků drátů mezi nimi. Výhodu by to mělo v tom že původní místo kde jste vrtali byste tím mohli obejít. Nedovedu si představit že kabel který má zřejmě několik vodičů a některé z nich jste obnažili opravíte jen vtlačením nějaké izolace do otvoru. Jak odizolujete jednotlivé dráty mezi sebou aby tam později nevznikal zkrat? Nebo aby místo po případném zatečení vlhkosti třeba při mytí schodů neprobíjelo a tak se fáze nedostala až na ty schody?

Obávám se, že jediným čistým řešením je montáž krabičky a zaizolování okousaného drátu PVC páskou (za předpokladu, že není narušena měď.
Jenže to se asi nebude líbit, když tam má být držák schodiště.
Osobně mě jímá hrůza z toho, že tesně kolem drátu zakydaného nějakým tmelem povede kovová tyč napojená na zábradlí.

Zdravím, radím stejně jako ostatní výměnu poškozeného kabelu. \samozřejmě si pozvěte elektrikáře, protože dle dotazu, tomu asi moc nerozumíte(nic ne zlém).
Pro příště si půjčte detektor kabelů pro vrtací práce.

Jistě vás napadlo že když ty kabely ustřihne a vloží tam KU s věnečkem bude mít jisté problémy s tím že je kabel moc krátký tady bych asi jako nejlepší řešení viděl výměnu celého kabelu.A nebo pokud ste nahlodal PVC a je a měď je vidět jen lehce no tak to prostě zalepte lepenkou a život jde dál.

Já volím tento postup:
1- odsekat okolí tak, aby bylo k opravě místo
2- obnažit poškozenou izolaci, přerušit v místě poškození celý kabel
3- navléknout smršťovací bužírku s lepidlem, jako budoucí vrchní plášť
4- pomocí izolovaných lisovacích spojek spojit žíly zpět (pokud vodiče nestačí, vložit kus celého kabelu STEJNÉHO TYPU a provést spojky dvě. Tak je možné vyhnout se původnímu místu, kde má být umístěna kotva zábradlí).
5- zakrýt spoj (spoje) převlečením bužírky s lepidlem a teplovzduškou dokončit opravu kabelu.

Vůbec nevím kolika žilový to je kabel. Jen jsem pomocí lupy, baterky a zkoušečky zjistil, že je obnažená "fáze". Oba schodišťové vypínače a světla normálně fungují, takže předpokládám, že žádná další žíla není přerušená. Elektrikář se na to díval a říkal, že to stačí nějak zaizolovat. Nakonec jsem sehnal kvalitní tekutou izolaci a místo zaizoloval pomocí štětce několika vstvami. Šroub držáku zábradlí ještě několikrát obtočím izolační páskou, do díry s poškozeným kabelem natlačím nevodivou chemickou kotvu, vložím zaizolovaný šroub a uvidím. Samozřejmě to ještě prověřím zkoušečkou, aby to někoho nepraštilo přes kovový držák zábradlí. Všech rad a názorů přispěvatelů si opravdu cením, ale vysekávání, vkládání spojek nebo výměna kabelu bohužel nepřichází do úvahy. Teď už se jen budu "modlit" abych nevyhořel :-).

No nevím, opravdu se můžete jenom modlit, protože elektrikář, který se koukne na obnažený drát ve zdi a sdělí vám, že to stačí jen "nějak" zaizolovat by měl odevzdat osvědčení a jít znovu dělat zkoušky. To, že světla fungují ještě neznamená, že je všechno v pořádku. Takovéto amatérské opravy jsou nejhorší zvlášť pro toho, kdo přijde po vás a netuší, že je někde uvnitř zdi takový průšvih. Rozhodně bych tam zazdil krabici a dráty propojil wago svorkami. Krabice může být klidně pod omítkou a nemusí být vidět.