Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno hodinový strojek

ahoj, jak opravím typický hodinový strojek do stolních hodin.

POPIS stroje:
Jedná se o černé pouzdro odděllitelné na 2 poloviny, uvnitř nějd je opět průsvitné pouzdro oddělitelné na 2 poloviny. K první polovině je přiletované PCB, kde v horní části je cívka.

POPIS dílů umístěných na středové osy (osa pro ručičky)
Zajímalo by mě pořadí, ve kterém mají na sebe být naskládané díly na středové ose:
jsou to:
-matka pro utažení minutové ručičky
-minutová ručička (proti skuluzu nemá kulatou díru,ale obdélníkouvou (nasazuje se na hřídel 1)
-hodinová ručička (nasazuje se na hřídel 2)
*za průsivtným pozdrem:
-hřídel 2 s velkým ozubeným kolem
-hřídel 1 s malým kolem
-plechový disk 3
-velké kolo4 (samotné bez žádné(ho?) hřídele!) (kovové)
-čep nebo pouzdro (kov), do kterého kolo 4 zapadne (lze si představit jako těleso vzniklé rotací písmene L)
*zde končí průsvitné pozdro, které navíc obsahuje osu s dírou
do ní se zasune další kolo s tenoučkou sekundovou hřídelí

U hodin nepoužívám sekundovku.
Zdroj pohání sekundové kolo, které dál pohání kovové kolo 4, jenže otázka je jak pohyb přenést na minutovku, podle mě to jde jedině tak, že to kolo třením (nikoli zuby) otáčí i minutovkou. ale tohle bych chtěl vysvětlit.

PROBLÉM:
minutová ručička "padá, to jsem zjistil tím, že plechový disk 3 byl rovný, proto jsem ho ohnul, aby tlačil na díly v průsvitném pouzdru.
Jenže minutovka se pořád nehýbe? kde je problém?

Dobrý den,čas od času nějaké hodiny opravuji.Tam to nefunguje na základě tření,ale přes ozubení,které je zvláštně uspořádáno a pohání vnitřní hřídelku minutovky.Je zajímavé,že jde otáčet pouze za jedno kolečko prstem,které zapadá zuby do druhého a tím druhým prostě neotočíte vůbec,párkráte si s tím pootočte a odhalíte jednoduchou technickou hříčku tohoto soukolí,které pohání ručičky.:-)

Pár fotek by bodlo.
V pátek nám dosloužily kuchyňské hodiny, tak jsme vyrazili do místního TESCa a tam jsme objevili nástěnné hodiny asi za 25Kč. Tak jsme koupili rovnou dvoje - jedny do kuchyně a druhé, že příležitostně se chci pokusit ten strojek z nich přehodit do těch původních - tam je ještě teploměr a vlhkoměr (a taky proto, že času není nikdy dost:-). Příčinu závady těch původních jsem odhadl na ožvejkaná plastová ozubená kolečka - když tam dám baterku, tak se ze strojku ozývají prapodivné zvuky, sekundová ručička se pohybuje trhaně a po chvíli se hodiny zastaví.

Tak se zeptaám jinak, kam v hodinovém strojku HERMLE QUARTZ2100 patří plechové mezikruží s průměry 4mm a 12mm?

co se týče konkrétního hodinového strojku, nic jsem na netu nenalezl, našel jsou pouze tyto 2 obrázky, které popisují něco jiného, ale jde z toho nějaké předsta va získat
:[http://patentimages.storage.googleapis.com/pages/U S5671192-1.png]
[http://patentimages.storage.googleapis.com/pages/U S5671192-2.png]

Vyřešeno, musel jsem rozebrat kvůli tomu další strojek, který byl ovšem podle konstrukce modernější, kde jsem spatřil klíčový prvek - velké kolo, na byla připevněná hřídel se specifickým prokluzem.
Takže pořadí za průsvitným pozdrem jsem měl správně, akorát bylo potřeba plechový disk trochu ohnout, aby přitlačoval kovové pouzdro k velkému kolu4 a zároveň vteřinovým lepidlem slepit zasunuvací(do malého kola)část s malým kolem