u které nohy se nosí francouzská hůl.
Jsem ve při s jedním známým. On dostal francouzské hole a chce nosit jen jednu. Podle mě, se nosí v ruce u zdravé nohy, podle něj u nemocné. Kdo má pravdu, poraďte prosím. Děkuji.
Jsem ve při s jedním známým. On dostal francouzské hole a chce nosit jen jednu. Podle mě, se nosí v ruce u zdravé nohy, podle něj u nemocné. Kdo má pravdu, poraďte prosím. Děkuji.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nosí se tam, kde to uživateli víc vyhovuje.
Především nemáte kecat druhým do života. Jak správně praví kolega, ať si jí drží na té straně, kde mu to vyhovuje. Až jí budete potřebovat vy, dělejte to taky tak.
no tak jo, takže jsem vyhrála, protože jako baba mám vždycky pravdu...
Možná máte vždycky poslední slovo, ale pravdu těžko.
kecám, ale pro všechny případy jsem kontaktovala ortopedii v nemocnici (že mě to nenapadlo dřív) a fyzioterapeut mi potvrdil, že jediné ulehčení pro končetinu je, nosit francouzskou hůl u ZDRAVÉ nohy. Jinak se prý noze nepomůže, naopak se zbytečně zatěžuje. Ale i tak děkuji za zájem.
noha se zbytečně zatěžuje když vedle ní máte a používáte francouzskou hůl/berli? Buď vám ten telefon zvedla uklízečka, nebo si z vás vystřelili. Zkuste si dát zátěžové vložky do bot a změřit si kolik váhy na nohu přenášíte oběma způsoby nošení a pak bez této pomůcky. Názor že tu nohu zatížíte víc když se vedle ní opíráte o hůl je samozřejmě NESMYSL, u obou způsobů jí odlehčíte víceméně stejně, nicméně nosit hůl/berli u zdravé nohy je motoricky pohodlnější a přirozenější. Pak ještě záleží na vybočení nohy která při rozepření při použití hole na protější straně působí, vertikální zatížení je tak částečně přenášeno i v horizontální rovině, což není u všech úrazů nohy stejně nežádoucí, ale ohledně celkového zatížení je to opominutelný rozdíl...
Samozrejme u zdravy. Tim se na ni da prenest podstatne vetsi cast hmotnosti nez pokud ji ma u nemocny.
Doktor navic muze predepsat nacvik chuze o berlich, v rehabilitacnim centru. Docela to za to stoji hodne to pomuze.
Řekl bych, že to záleží na typu postižení a lékaři. Jedna věc je co chce a druhá, jestli si užíváním jen jedné hole nepřitíží nějakým jednostranným namáháním páteře.
Např po operaci krčku se nejdřív chodí o dvou berlích a postupně se přejde na jednu a žádnou.
No pokud má standardní chůzi typ "goodbodyovská polka", tak mi ta berle vychází k nemocné noze.
moja mamina ju nosí po CMP , teda pri postihnutej nohe , logicky francouzká hole nahrádza - teda vyrovnáva stabilitu na postihnutom mieste ...
Jezismarja, jaky logicky? Teziste lidskyho tela je "by voko" v pupiku. Rozlozim si na vektory sil a logicky reseni je jasny - hul musi bejt na protejsi strane, s mirnym naklonem se tak na ni prelozi asi 60% zatizeni. Na stejny strane na ni neprenesu ani 20%.
Přesně tak, jde o těžiště a správné rozložení váhy, takže hůl u zdravé nohy. Něco jsem se takhle nachodil, ikdyž ortopedi to neradi vidí (chození s jednou berlí) a mají samozřejmě pravdu.
... praxe vydá za sto výpočtů Zkuste tu jednu nohu úplně vypustit a "hopsat" s berlí u opěrné nohy a naproti ní... na které straně zatížíte ruku/berli subjektivně víc? Vidíte, pokud nejste zvoník od Matky boží, pak se to velmi těžko pozná, protože je to víceméně totožné. A z toho je dle vaší logiky závěr jaký? Že při konstantní váze těla při stejném zatížení ruky odlehčíte nohu (ať je před těžištěm nebo za těžištěm) "by voko" stejně. Záleží už jen na tom v jaké torzní rovině potřebujete kterému kloubu pomoci a která strana vám tedy víc pomůže ohledně horizontálního vybočení/zatížení...
1) Pokud jednu nohu vypustim, tak si s jednou francouzskou holi akorat rozbiju hubu. V tom pripade opravdu potrebuju dve, lepe dve berle.
2) Praxe vyda za sto vypoctu - a ja se o jedny francouzsky holi nachodil docela dost. Takze jeste jednou - hul je u zdravy nohy a pokud jsem to vzivote neabsolvoval, necham si od doktoru napsat nacvik chuze o francouzskych holich, hradi to pojistovna a terapeut u zrcadel velmi pomuze nejen s rozhodovanim o noze, ale i s drzenim tela a ruznym kroucenim se. Dela to divy.
Ja si myslim ze ked mas tu hul u nemocnej nohy tak naklonom mozes preniest viac vahy na hul (P.S: ale asi tam moze byt riziko ze si rozbijes drzku ptz potom chyba cloveku stabilita :). Zavisi to urcite aj od charakteru poranenia (kvoli postrannemu namahaniu a podobne).
Ak ale lekar povie ze ma pouzivat dve hole, tak ma pouzivat dve, ptz tym odtazi poranenu nohu o 100,000% a nema vyznam sa tu potom handrkovat o nejakych stranach :)
P.S: ja by som to asi pouzival tiez u zdravej nohy.
vždy u zdravé nohy, je to logické a pokud někdo tápe, ať si to vyzkouší
U Zdravé, šmatlu tak už soro 2 roky.
a co když na 'nemocnou' téměř vůbec nemůžu došlápnout, v extrémním případě ji vůbec nemám? také u 'zdravé'? to je trochu divné, ne? (klasika: jednonohý pirát přece vždy s podpěrou/berlí na straně chybějící nohy - prostě ji potřebuješ nahradit, případně podpořit.. tak jakpak?
1. exhumoval jsi staré vlákno.
2. je francouzská hůl, kde se opíráš dlaní a o předloktí a berle, kde se opíráš v podpaždí.
Francouzská hůl se nikdy nesmí nosit jen jedna!!! Když chce chodit s jednou holí, může jedině s vycházkovou, která je na straně u zdravé nohy ?
Kde chodíš na tie rozumy? Ak bol pacoš napríklad operovaný na jeden bedrový kĺb, poisťovňa mu predpíše len jednu barlu prípadne v dobe rekonvalescencie štvorkolieskový chodúľ na obe ruky. https://www.zdravotnickepotreby-eshop.cz/product/choditka-pojizdna/ctyrkolova/dma-204el-choditko-ctyrkolove-vysoke/8296