Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Větší nižší nebo menší hlubší hrnec na vaření špaget

Dobrý den,
chci si udělat špagety a napadla mi při výběru hrnce taková otázka. Je úspornější na plyn na kterém si je chci udělat použít větší, ale nižší hrnec do kterého dám řekneme litr vody a nebo spíš menší (s měnší plochou na ohřev) ale za to hlubší, do kterého dám stejné množství vody? Je v tom rozdíl?

Samozřejme použiju na to pravý hořák, aby to sedelo..říkám si, mensi plocha se ohřeje rychleji ale zas má větší vodní sloupec (třeba 7 cm), nez kdyz mam vetsi plochu a sloupec třeba jen 4cm...

díky:)

Pokial ide o fyzikalne javy,nie o samotne spagety,rychlejsie sa prehreje uzsi a vyssi hrniec ako siroky a nizky,plynovy horak ohrieva hrniec len v obmedzenom bode,uzsi hrniec sa prehreje intenzivnejsie a objem naraz ohriatej vody je vacsi ako v sirokom hrnci.....samozrejme z praktickeho hladiska su tie rozdiely v podstate zanedbatelne,nejedna sa tam o nejake hodinove rozdiely medzi hrncami,je to skor o sekundach,kedy v ktorom type hrnca rovnomerne vrie cely obsah pouzitej vody a kolko plynu sa spotrebuje navyse na varenie v jednotlivych typoch hrncov,tie badatelne rodiely budu vacsie,pokial zoberies plechovy tesco hrnec v porovnani s nejakym hrncom z medi,keramiky,titanu,hliniku etc......