Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem relativní vlhkost v domě

Dobrý den, bydlíme ve starém domě a bojujeme s vysokou relativní vlhkostí v místnostech. Větráme cca dvakrát denně a vlhkost se pohybuje mezi 55-65 procent. Překvapivě je v zimě vlhkost menší než nyní, např. včera jsem otevřela okna, udělala průvan, vlhkost klesla na 50 procent, ale během několika hodin zas vystoupla na nějakým 58 procent. Kde se ta vlhkost bere? Je to z vlhkého zdiva?

Uvažujte sama:
Jaký máte druh oken a těsnění? (dřevěná, bez kovotěsu, s kovotěsem, plastová, aj)
Je v bytě plynový spotřebič? (vařič, trouba na zemní plyn nebo PB)
Je dům podsklepený?
Je podobné vlkho i v domech sousedů? (je to místní klima a mikroklima, nebo u vás jiné).
Jaká je běžná vlhkost vzduchu venku? (město, venkov, domek v zeleni)

Uvedené RH je naprosto v pořádku, naopak při dlouhodobém pobytu v místech, kde je pod cca 40% mohou vznikat dýchací potíže, jinak v tomhle počasí větrat za účelem snížení vlhkosti je dosti kontraproduktivní, venku je kolem 80%. Těch 50-60% je naprosto v pohodě.
Jinak stačí uvařit oběd, zalít květiny, dokonce stačí, aby na kytky více svítilo slunko. O koupelně atd se netřeba zmiňovat. Naopak buďte rádi, že nebydlíte v nějakém přeschlém paneláku kde je kolem 40% a lidé tam používají zvlhčovače.

Milá paní Lenko, já můžu radit jen když vidím, změřím atd..
Ale přeci se nemůžu vyjadřovat k Vašemu baráku, když ho nevidím, nedělám sondy, vrorky atd..
Tento barák měl taky obkopané základy a všechno možné, dokonce i elektrosmozu (pokusně)
Pomohlo jen vložení hydroizolace a barák je suchý..

To je pěkná blbost. Tyhle vlhkoměry exoterra (spíš teda parodie na vlhkoměr) neměřej vůbec přesně. Když jich dáte vedle sebe 5, bude každej ukazovat vlhkost úplně jinou, a to klidně i o desítky %. Stačí mrknout "vedle" na teraporadnu a tam si o nich něco přečíst. Jsou to levný, čínský šmejdy, který bych já osobně nedoporučil nikomu ani pro orientační měření. Nekupujte to.