Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plynový kotel a blokační termostat

Mám doma starší 12,5 let plynový kotel DAKON IPSE 24 CT a občas se mi stává, že mi vypne blokační termostat. Ten si vždy zapínám sám. V poslední době mi tento blokační termostat vypímá dost často. Včera jsem ho zapínal asi pětkrát a dneska už třikrát. Tento termostat by měl vypínat pokud teplota otopné vody překročí 100°C. Teplotu vody mám nastavenou na 85°C. Chtěl jsem zjistit kdy konkrétně a za jakých okolnosti to vypne a tak jsem si u kotle na to počkal. Do 63°C se teplota vody pomalu zvýšovala a při 63°C v kotli začalo něco rachotit a bylo slyšet spínání relatek nebo stykačů v ovládacím panelu. Od 64°C začala teplota prudce stoupat a za necelých 10 vteřin stoupla až asi něco málo nad 100°C (displej mi ukazuje pouze do 99°C) a blokační termostat při této teplotě vypnul což je asi v pořádku. Zajímalo by mne co může být příčinou toho, že teplota od kolem 64°C začne prudce stoupat až na hodnotu kdy to vypne blokační termostat a nebo proč to nevypne už při těch 85°C tak jak je nastavená teplota otopné vody.
Příliš se v tom nevyznám a tak mám na to už objednaného plynaře který by mi měl přijít v ponděli.

Ahoj, s největší pravěpodobností to může být odcházející termočlen, který nepustí vodu do okruhu i když čerpadlo běží, dále by to mohl být i unavený právě blokační termostat, který může již šidit. Termočlen se musí nejprve nahřát aby propustil vodu do topného systému.