Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spalena soucastka v transformatoru 220 / 12 V

Ahoj,
mam transformator z 220 V na 13V/5A, viz obrazky. Puvodne to bylo urceno myslim na pripojeni autolednicky do zdi - na konci je autozapalovacova zasuvka. Pred nedavnem jsem do toho zapojil (uz po mnohokrate) autokompresor a po nejake dobe se z transformatoru zacalo coudit. Rozebral jsem to a je tam spalena jedna soucastka.

Soucastka ma oznaceni F102. Muze mi nekdo poradit co to je a jestli se da predpokladat, ze prostou vymenou to opravim? Pajet celkem umim, kdysi, kdyz jsme meli kapelu, tak jsme neustale pajeli nejake konektory atd., ale elektronice jako takove prilis nerozumim. Krome pajecky mam jeste multimetr, pokud je to k necemu potreba.
A rovnou se pripadne zeptam - kdyz byste mi poradili co to je (co mam rict v obchode abych to koupil) tak taky jestli nejak zalezi kterym smerem se to tam vpaji - mam na mysli orientaci koncu soucastky - jestli na tom zalezi kterou nozicku dam kam a nebo je to fuk.

Diky

Filip

Písmenem F se označuje pojistka. Předpokládám, že ta skleněná co tam je taky označená písmenem F. Než tam dáš novou, chtělo by to změřit jestli na jednom z jejích konců není proti zemi šlus. Je jedno jak ji zapojíš, ale je potřeba zjistit (pokusit se to vyčíst ze starý, nebo odhadnout podle toho kde je zapojená) na jakej proud ta pojistka je.
Je taky možný, že místo tý pojistky tam výrobce dal nějakej rezistor s malou hodnotou. Což z těch fotek není vidět, ale zase by tomu nasvědčovalo to, že je ta součástka spálená. to pojistky většinou nebejvaj.

no, ale takova jedna soucastka stoji nejakou desetickacku ne? tak bych moh zkusit vymenit tu co je evidentne spalena a se uvidi.. mozna ztrata je minimalni (kdyz to nebudu provozovat bez dohledu a nepodpalim si tim barak, samozrejme) ted jeste teda prijit na to co to presne je. neda se tedy neco vycist z toho cisla?

je to hodně ohořelé, ale vypadá to, že to bude nízkoohmový odpor ve funkci pojistky, jak už zde bylo zmíněno. Takhle spálené to ale není samo od sebe, ta pojistka odejde z nějakého důvodu a ten důvod bude, že tam odešlo ještě něco jiného, většinou výkonový tranzistor, elyt atd.
Oprava je to spíš pro zkušenějšího.

No k závadě došlo asi přetížením, ty kompresorky vezmou i 10A. Neznamená to ale, že by toho muselo odejít víc, ty polovodiče bývají hodně předimenzované. Bude to skutečně asi odpor, ve funkci pojistky. Zkus na plošném spoji zjistit, kam vývody součástky vedou. Z toho by se dalo usoudit, čím to nahradit. Možná by tam stačila trubičková pojistka.