Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bukové madlo - práce s dřevem

Potřebuji přichytit bukové madlo (zábradlí) ke kovové konzoli pomocí vrutů. Dotaz zní, jestli můžu do madla 4,5 x 5 cm navrtat vrut akušroubovákem bez předvrtání nebo jestli je lepší to předvrtat např. o 1mm užším vrtákem? Díky.

Ja bych radsi predvrtal, protoze uz se mi spousta veci bez predvrtani drive ci pozdeji rozstipla. Obzvlast, kdyz to bude namahane. Dokonce bych i premyslel, zda by nebylo lepsi provrtat skrz a prostrcit srouby.

Zahloubení pro hlavu:
Nejen předvrtat, ale pokud má vrut zapuštěnou hlavu, tak je třeba předvrtat i mírný důlek pro zapuštění hlavy do dřeva, tak zvané zahloubení, nejlépe vrtákem s vrcholovým úhlem jako má vrut (staré dobré mívaly 90°), nebo i obyčejným 118° s průměrem podle průměru hlavy vrutu, aby do zahloubení přesně zapadl ale ne moc ani moc málo.

Při dotažení vrutu bez zahloubení pro hlavu se dřevo sice hlavou vrutu zmáčkne, ale udělá se několik mm až cm dlouhé podélné naštípnutí, které není pěkné a vniká do něj vlhko, nebo se dřevo kolem hlavy vrutu roztřepí, okraje se nadzdvihnou a dodatečně se těžko začišťuje nějakým ořezáváním žiletkou nebo ošmirglováváním.