Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Délka terasových hranolů

Zdravím,

potřebuji radu ohledně délky hranolů pod terasu.
Jedná se o terassu cca 3 x 7 metrů. Po obvodu vybetonovaná ztraceným bedněním, vnitřek se zaplní hlínou a udusá sloním robertkem. Na vrch přijde kačírek.
Plánuji po obvodu chytit podkladové hranoly na patky a na hranoly terasová prkna. Zvolením vhodné tloušťky hranolů si chci ušetřit nutnost zhotovování opěrných bodů uvnitř terasy.

Otázka zní, jak tlusté musí být hranoly aby se mi na délce 3 metrů neprohnuli? Nebude lepší upevnit 2 tenčí vrstvy křížem?

Eventuelní oponentura celého řešení se vítá také :)

Předem děkuji za názory

Petr

Udělej podle penez. Lepší více trámků . na kratší stranu 3m, dej pravidelně max po 50cm, i blíže. Uvažuj , že se prkna prohnou. Trámky 10x10cm nemusí být, lepší b ybyly fošny 5x12-15-18cm. Postavené na bok - na výšku. čím širší trámek. Obecně prkna na bok se neprohnou. Pokud bys počítal místo trámku 10x10 po 0,5m by ti stejnou službu splnili prkna 2x10cm po 20cm. Horní prkna terasy by byly lépe podloženy.

Nevýhoda fošen, prken je v ukotvení (aby se neskládaly a v potřebě více vrutů.

Můj názor (pokud nejde o peníze) Nafrkej trámky 10x10 po 30-50cm v délce 3m (na 7m to je 14+1kus)
S trámky čtvercového průřezu je lepší manipulace a můžeš si je otačet dle prohybu.

čím hustější budeš mít rastr, tím méně se budou prohýbat prkna.

varianta - 3m trámky á 70cm, kolmo další trámky - kratší, aby šly alespoň přes 3 trámky (po 70cm)(např. 1,4m a různě)